Domácí

Pojedete na Slovensko? Policie řekla, co vás čeká na hranicích při cestě zpět

Na hranicích se Slovenskem se dočasně obnoví kontroly. Vláda o tom rozhodla v pondělí, protože chce zamezit podle slov ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) nelegální migraci. Policie v úterý odpověděla na otázky, které v souvislosti s kontrolami na hranicích vyvstaly.

"Především chceme zajistit bezpečnost obyvatel České republiky," zdůvodnil Rakušan obnovení kontrol na hranicích. Ve Zlínském a Jihomoravském kraji se podle něj situace vymyká kontrole.

Vládní rozhodnutí vzbudilo ve společnosti mnoho otázek. Lidé chtějí vědět například to, jak budou kontroly vypadat, nebo to, jestli mohou státní hranici překročit kdekoli. Odpovědi poskytl mluvčí policejního prezídia Ondřej Moravčík.

"Kontroly jsou prováděny flexibilním způsobem přiměřeným aktuální hrozbě a v závislosti na vývoji situace se zaměřením na kontrolu dopravních prostředků, zejména cizích registračních značek," informoval Moravčík. Začít mají kontroly ve čtvrtek a pokračovat do příští soboty. "Tato doba může být prodloužena," upozornil.

Související obsah

Kontroly mají být prováděné po celé délce státní hranice se Slovenskem. "Statní hranice lze překračovat pouze v místech určených pro překročení," sdělil Moravčík. To znamená, že se turisté nemohou volně pohybovat po stezkách a cestách, které vedou na českém i slovenském území. Na pozemcích u státních hranic mohou lidé stále pracovat.

Lidem mohou hrozit i pokuty. "Překročení státní hranice mimo určená místa po dobu znovuzavedení ochrany hranic je přestupkem, za který lze po jeho projednání uložit pokutu do 50 tisíc korun, příkazem na místě lze uložit pokutu do výše do 5 tisíc korun," varoval Moravčík.

Související obsah

"Podle zákona č. 191/2016 Sb., o ochraně státních hranic, mohou policisté zastavit dopravní prostředek a provést jeho prohlídku, provést prohlídku zavazadel," poznamenal. "Omezení pro nákladní kamionovou dopravu nejsou žádná, vozidla mohou být podrobena kontrole, a to zejména při příjezdu na území České republiky," dodal.

"Doklady potřebné pro překročení státní hranice, cestovní pas, popř. vízum, pokud jde o občany třetích zemí podléhající vízové povinnosti, občané Evropské unie se mohou prokázat platným identifikačním dokladem, který prokáže, že jsou občany členského státu Evropské unie," popsal Moravčík, co budou lidé na hranicích potřebovat. Kontroly budou probíhat i na všech mezinárodních vlakových spojích vypravených ze Slovenska. Letadel se nařízení netýká.

Tisková konference vlády (26/9/2022):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz