Domácí

Operace zraněného vlka odložena. Objevily se nečekané komplikace

Zranění vlka, kterého našli v sobotu houbaři v příkopu na Karlovarsku, jsou vážnější, než se původně zdálo. V úterý se měl v Praze podrobit operaci kyčelního kloubu. Ta ale musela být odložena.

Vlka pravděpodobně srazilo auto a řidič z místa ujel. Šelma měla otřes mozku, zlomenou spodní čelist i problém se zády a zlomenou kyčel. Do volné přírody se pravděpodobně nebude schopna vrátit. V úterý vlka ze záchranné stanice na západě Čech převezli do Prahy, kde měl být operován.

Vlk dorazil na plánovanou operaci. Ortoped ale po vyšetření zjistil, že diagnóza bude mnohem vážnější, než se očekávalo. "Je tam několik zásadních komplikací. První věc je, že se nechová úplně dobře. Je hrozně hodný – až apatický. Vůbec se nebrání, není zlý. Takže má určitě poruchu nervové soustavy. Druhá věc je, že nepřijímá potravu. Třetí věc – nepohybuje se," zhodnotil veterinář se zaměřením na ortopedii, neurologii a speciální chirurgii Lukáš Duchek.

Operace tak musela být odložena.

Související obsah

​Zraněného mladého vlka našli houbaři na Karlovarsku – u krajnice mezi Horní Blatnou a Potůčky nedaleko hranic s Německem. Podle veterináře tam ležel přibližně den.

Vlka si vzali do péče zvířecí záchranáři ze záchranné stanice živočichů v Bublavě na Sokolovsku. "Byli jsme na vyšetření v Chebu – rentgen, takové ty nezbytné věci a dostali jsme kontakt na doktora, který ho bude operovat," přiblížil šéf bublavské záchrannné stanice Vladimír Tomáš Smolík. "Rehabilitace bude dlouhá. Zvykne si na lidi, nebude to ono. Smečka ho asi nepřijme," dodal.

Podle pozorovatelky vlků Štěpánky Kadlecové žijí v Krušných horách dvě vlčí smečky a jeden vlčí pár. Právě k němu podle ní zraněné šestiměsíční mládě patří. "Nemůžu to říct s jistotou. Budeme čekat na výsledky genetiky, ale předpokládáme, že patří právě k tomu vlčímu páru," uvedla koordinátorka vlčích hlídek Hnutí Duha Šelmy v Krušných horách.

Podle veterinářů má vlk před sebou ještě dlouhou cestu. Čeká ho mnoho operací. Pokud budou všechny úspěšné, vrátí se zpět do záchranné stanice.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz