Zahraničí

Hurikán zpustošil Kubu a míří na Floridu. Očekává se katastrofa

Na Floridu míří hurikán Ian, který drtivě zasáhl Kubu. Bouře ještě zesílila a teď by mohl vichr dosáhnout rychlosti až 225 kilometrů za hodinu. Evakuovat se musí zhruba dva a půl milionu lidí. Už teď je 36 tisíc domácností bez elektřiny. Hladina moře na pobřeží může stoupnout až o čtyři metry.

Bouře se přehnala přes Kubu, kde pustošila města. "Děti byly pod postelí, když jsem je přišla hledat, neměly ani suché oblečení na sebe," popisovala svědkyně.

Teď míří na Floridu, ta se připravuje na výjimečně silný úder hurikánu Ian. Vítr nabral podle meteorologů na síle a rychlosti. Očekává se katastrofický scénář.

"Pokud se nacházíte v evakuační zóně, zejména v okresech na jihozápadě Floridy, víte, že se váš čas na evakuaci chýlí ke konci. Musíte se evakuovat ihned," vyzvaly úřady tamější obyvatele.

Související obsah

Lidé už teď pociťují příchod zničující bouře. Ve středu ráno se obyvatelé západního pobřeží probudili v zaplavených domech. Hodiny prší, pobřeží drtí vlny a vypadává proud v domácnostech. Největší nebezpečí hrozí ve městě Tampa a jeho okolí.

Ničivé nevyzpytatelné počasí sužuje i Asii. Silná bouře Noru zasáhla brzy ráno střední Vietnam. Strhala střechy, billboardy, vyvracela stromy- vítr dosahoval rychlosti až 130 kilometrů za hodinu. Více než milion domácností je bez elektřiny.

Noru by měla zítra dorazit i do Thajska. Očekává se, že během cesty také zesílí. Úřady varují před bleskovými povodněmi. Vlny v moři by mohly být vysoké až 5 metrů. Lidé se postupně začínají přesouvat do výše položených oblastí.

Karolína Picková, drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz