Domácí

Češi se snaží kvůli drahým energiím topit co nejpozději. Raději oblékají svetry

Kvůli drahým energiím se lidé snaží začít topit co nejpozději, přecházejí na tuhá paliva a oblékají svetry. Teplotu vytápění snižují i sportoviště, školy nebo domovy pro seniory. Podle odborníků se spotřeba plynu s příchodem chladného počasí zatím rapidně nezvýšila.

Devětasedmdesátiletý pan Ragín z Rudolfova na Liberecku topit ještě nezačal, svou oblíbenou televizi sleduje oblečený do dvou svetrů a přikrytý dekou. "Začínám až v listopadu, musím do té doby vydržet, nemůžu si to dovolit. Teď budu platit 87 tisíc za elektřinu a zálohy zvedly na 8 480 korun, takže pro důchodce nic lepšího nemůže být," pronesl.

Kvůli vysokým cenám spotřeba energií meziročně klesá už od začátku roku. Výrazně méně jich Češi spotřebovali už na konci února, kdy začala ruská invaze na Ukrajinu.

Související obsah

"Netopím, šetřím celou dobu," zaznělo od lidí v anketě. "Ráno nebo večer si přitopím," přiznala jedna z oslovených žen. ​"Topíme už asi tři neděle. Jsme v chladném údolí, takže nám ani nic jiného nezbylo. Teď v loňském roce jsme investovali do uhelného kotle," svěřil se pan Jaroslav.

"Topíme dopoledne. Musíme hlavně kvůli tomu, že tady máme nemrznoucí věci, akrylátové věci. Používáme disperzní lepidla, tak aby nám to nepřemrzlo. A mám tady samozřejmě lidi, tak aby nebyli nemocní," popsal majitel truhlářství Jaroslav Král.

Aby měl v dílně teplo, zatápět vyráží pan Král už v neděli odpoledne. "Mám automatický kotel na uhlí, vedle mám ještě druhý kotel, kde můžu používat právě zbytky napadané z té truhlářský výroby," popsal.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz