OBCHODNÍ SDĚLENÍ – Redakce TN.cz neovlivňuje jeho obsah

Tipy, jak snížit náklady na energie

Energetické úspory. Poslední dobou často skloňované téma ve všech pádech.

Stále více lidí uvažuje nad tím, jak na energiích ušetřit. Pár praktických a jednoduchých tipů na minimalizaci výrazné položky domácností přináší Pražská plynárenská.

Zdroj: Pražská plynárenská

​Věnujte větší pozornost správnému nastavení topného systému. Snižte teplotu vytápění místností na noc, či po dobu, kdy v prostorách nikdo není. Správnou regulací lze s nulovými náklady snížit úsporu tepla. Snížením teploty v domácnosti o dva stupně uspoříte náklady za teplo o 10 %.

Větrejte krátce, ale intenzivně.

Zdroj: Pražská plynárenská

Před zimní sezonou je důležitá pravidelná servisní prohlídka kotle. Získáte jistotu, že kotel bude pracovat úsporně a bezpečně a zároveň tím prodloužíte jeho životnost.

Kontrolu si zaslouží i radiátory. Zajistěte volný prostor kolem radiátorů, abyste co nejvýše zvýšili cirkulaci tepla v místnosti. Ošetřete případné koroze a zkontrolujte činnosti ventilů. Před topnou sezonou radiátory odvzdušněte. Úsporu přinese instalace reflexní fólie na stěnu za radiátor, která bude odrážet teplo do místnosti.

Zdroj: Pražská plynárenská

​Za úvahu stojí i modernizace regulačního systému.

V neposlední řadě izolujte, kde to jen jde. Zkontrolujte, že vám teplo nikde neuniká, každá drobná škvíra vede k tepelným ztrátám. Prohlédněte okenní rámy, pomohou izolační pásky.

U spotřeby teplé vody pomůžou se snížením perlátory (provzdušňovací sítka v kuchyňských a koupelnových bateriích a úsporné sprchové hlavice u kterých je možná úspora až 40 %.

I když se vám může zdát investice vysoká, tak za úvahu určitě stojí případná výměna starého spotřebiče, který se může stát doslova černou dírou na peníze, za nový. Např. kondenzační kotle představují nejúspornější variantu plynového vytápění, oproti staršímu typu kotle jsou úspornější až o 30 %.

Další velmi efektivní možností je instalace tepelného čerpadla, pokud jsou k tomu v místě vhodné předpoklady. Tepelné čerpadlo dokáže uspořit až polovinu nákladů za energie. S pořizovacími náklady může pomoc za určitých podmínek státní dotace.

Zdroj: Pražská plynárenská

​Pořídit je možné i vlastní elektrárnu neboli fotovoltaických panelů. Slunce jako zdroj energie je nevyčerpatelné. Díky této energii se stanete více soběstačnými a poskytnutá energie je zdarma.  FVE může pokrýt až 50 % spotřeby elektrické energie.

Všechny uvedené tipy pomohou eliminovat značnou část nákladů na energie. Každá úspora se počítá.  Pražská plynárenská sama schválila úsporná opatření v rámci svého areálu a budov, která dle předpokladů povedou ke snížení spotřeby energií až o 35 % již tuto zimu.

Komerční článek
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz