Zahraničí

Floridu decimuje hurikán. Obětí mohou být stovky, mrtvých stále přibývá

Bouře Ian udeřila na západ amerického státu Florida. Před příchodem na pevninu zesílila na hurikán téměř pátého stupně. Evakuováno bylo 2,5 milionu lidí. Více než dva miliony odběratelů jsou bez proudu. Úřady zrušily přes 4 000 letů. Z nejpostiženějšího okresu přicházejí informace, že o život přišly už stovky lidí.

Jeden z nejsilnějších hurikánů v historii Spojených států amerických způsobil záplavy, lámal stromy i stožáry elektrického vedení. Vichr dosahoval rychlosti až 241 kilometrů v hodině. Během noci ale hurikán výrazně zeslábl. I tak napáchal spoušť.

"Jedná se o opravdu velikou bouři. Bude to jedna z bouří, kterou budou mít lidé vždy spojenou s jihozápadní Floridou. A pravděpodobně je to tak velká bouře, na kterou nikdy nezapomenou," tvrdí guvernér Floridy Ron DeSantis.

Související obsah

Pár hodin po příchodu bouře zahltili lidé tísňové linky. Ulice zaplavila voda, která s sebou nesla auta i polámané stromy. Obchody zavřely už před příchodem hurikánu. Pohonné hmoty z čerpacích stanic lidé rychle vykoupili. Pět výletních lodí s tisícovkami pasažérů si muselo prodloužit plavby a zamířit do jiných přístavů. Na zemi zůstaly stovky letadel.

"Přijeli jsme před týdnem. Byla to krásná dovolená, ale pak nás evakuovali. Jeli jsme na letiště, abychom zjistili, jestli můžeme odletět dřív, ale všechny lety už byly plné. Tak nám řekli, abychom přišli ve čtvrtek, ale teď všechny lety zrušili, takže tu zůstaneme minimálně do pátku," řekla turistka z Londýna Christine Williamsová.

Hurikán Ian již zabil na Floridě "stovky" lidí. Další tisíce obyvatel čekají na záchranu, oznámil ve čtvrtek šerif nejpostiženějšího regionu Lee. "Nemám potvrzená čísla, ale rozhodně vím, že oběti jsou ve stovkách," uvedl v pořadu Dobré ráno, Ameriko. Jak upozornil The New York Post, úřady se obávají, že počet obětí ještě vzroste. 

Ian teď postupuje dál do vnitrozemí a slábne. Několik států přesto vyhlásilo nouzový stav a obává se zejména záplav.

Karolína Picková, ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz