Domácí

Za osm hodin 120 zadržených migrantů. Na hranicích se Slovenskem se i střílelo

Policisté úderem půlnoci spustili rozsáhlé kontroly na česko-slovenské hranici. Hlídky budou kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici minimálně deset dnů. Důvodem je rapidní nárůst ilegální migrace v posledních dnech a v týdnech. Jen za prvních osm hodin u hranic policisté zadrželi 120 nelegálních migrantů a také jejich převaděče. Na hraničním přechodu nedaleko Brumova-Bylnice se dokonce střílelo.

Úderem půlnoci obsadili policisté hraniční přechody se Slovenskem. Někteří ale kontroly nesli nelibě. Hned ráno se odehrála dramatická scéna poblíž Brumova-Bylnice.

Kolem šesté hodiny ráno přejela přes hraniční přechod Sidonie bílá dodávka. Policisté ji po krátkém pronásledování zastavili. Šofér z Blízkého východu odbočil do lesa a chtěl utéct. Zastavil ho až varovný výstřel. Z dodávky poté vystoupilo patnáct ilegálních migrantů.

"Dodávku chtěli zkontrolovat, on se pokusil ujíždět, ale neměl šanci, protože policejních vozidel tam bylo docela dost," popsal ředitel Krajského ředitelství policie Zlínského kraje pro vnější službu Bohdan Varyš.

Policisté od půlnoci kontrolují osobní i nákladní auta. Chtějí vidět doklady, kufry i to, co vezou kamiony.

Související obsah

​I sami šoféři přiznávají, že si ilegálních migrantů v pohraničí se Slovenskem v minulých týdnech často všímali. "Bylo jich tady – hrůza. Za poslední měsíc každý den deset," popisuje jeden z nich.

Kontroly platí i na železnici. Policisté procházejí každý vlak, který přijíždí ze Slovenska – jako v Horní Lidči. Hlídkují i na zelené hranici – v lesích, na loukách, pastvinách. Hranici je teď možné překročit jen na 27 místech. Po cestách u hranic projedou jen ti, co mají výjimku.

"V takovéto situaci jsou určena místa, kde je přechod hranice možný a kde možný není," uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). "Nemůžeme hermeticky uzavřít 251 kilometrů státní hranice. Našim cílem je zmírnit ten tlak na hranici, mít migrační vlnu pod kontrolou," dodal policejní prezident Martin Vondrášek.

Celníci a policisté budou na hranicích zatím deset dnů, s největší pravděpodobností se ale vláda rozhodne kontroly prodloužit.

Střežit hranici se Slovenskem bude během kolem 500 policistů z celého Česka:

Jiří Urbánek, lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz