Zahraničí

Británie už má oficiální portrét krále Karla III., který bude zdobit nové mince

Britská královská mincovna v pátek představila oficiální vyobrazení krále Karla III., které se objeví na prvních mincích po jeho nástupu na trůn. Britskou královskou rodinu mincovna zobrazuje na mincích již více než 1100 let, informuje agentura AFP.

Svůj portrét, který je dílem britského sochaře Martina Jenningse, nový král osobně odsouhlasil a schválil. Prvními mincemi, na kterých se král Richard III. objeví, budou speciální mince v hodnotě 5 liber a mince v hodnotě 50 pencí připomínající život královny Alžběty II.

"Je to nejmenší dílo, které jsem vytvořil a cítím pokoru, když si představím, že ho budou vidět a držet lidé na celém světě po celá staletí," řekl sochař, který při tvorbě profilu vycházel z královy fotografie.  

Související obsah

Podle AFP je v souladu s královskou tradicí Charlesův portrét otočen doleva, tedy opačným směrem, než byl ten s nedávno zesnulou královnou Alžbětou II. Podobiznu obklopuje latinský nápis znějící v překladu: Král Karel III. z Boží milosti obránce víry.

Královská mincovna ve svém prohlášení uvedla, že panovníkova podobizna se začne objevovat na mincích v oběhu a na pamětních kusech v následujících měsících. Na rubu pamětní pětilibrové mince se objeví dva nové portréty Alžběty.

Kevin Clancy, ředitel muzea Královské mincovny, uvedl, že zesnulá královna se objevila na více mincích než kterýkoli jiný britský panovník. "V příštích letech se stane běžnou záležitostí, že lidé budou na svých mincích vídat podobiznu Jeho Veličenstva a královny Alžběty II," řekl.

Královská mincovna uvedla, že v minulosti bylo běžné, že se mince s podobiznami různých panovníků objevovaly v oběhu současně. "Tím je zajištěn plynulý přechod s minimálním dopadem na životní prostředí a náklady."

V současné době je ve Velké Británii v oběhu přibližně 27 miliard mincí s podobiznou královny Alžběty II. "Tyto mince budou časem nahrazovány, jakmile se poškodí nebo opotřebují a aby byla uspokojena poptávka po dalších mincích," dodala Královská mincovna.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz