Zahraničí

Protesty v Íránu pokračují, 19 mrtvých po útoku na policejní stanici

Protesty v Íránu pokračují, 19 mrtvých po útoku na policejní stanici
Demonstrace v Teheránu, ženy po celé zemi na protest pálí šátky | Zdroj: Profimedia

Druhým týdnem pokračují nebývalé protesty po celém Íránu. Při útoku na policejní stanici zahynulo v pátek 19 lidí.

Nepokoje, které vypukly po smrti mladé ženy zatčené mravnostní policií za ležérně nasazený šátek, si vyžádaly 83 obětí včetně dětí, uvedla podle BBC íránská organizace na ochranu lidských práv se sídlem v Norsku.

V pátek k nim přibylo nejméně 19 mrtvých a 20 zraněných po útoku protestujících na policejní stanici v Zahedánu. Zatím se přesně neví, zda incident ve městě u pákistánských a afghánských hranic souvisí s celostátními demonstracemi, íránské úřady ho přičítají ozbrojeným separatistům s tím, že policisté opětovali palbu.

Související obsah

​Uniklé dokumenty velitelství íránských ozbrojených sil však dokazují, že vojáci, příslušníci revolučních gard a policisté mají rozkaz proti demonstrantům tvrdě zakročit, bez ohledu na to, že „potížisté, antirevolucionáři a výtržníci“ přijdou o život, informovala agentura AP.

Přes brutalitu represívních složek, včetně střelby ostrými náboji, celonárodní protesty neutuchají a přibývá obětí. Zatčeno bylo na 1 500 lidí včetně devíti Evropanů a 28 novinářů. Demonstrace proti postupu náboženské policie a útlaku žen přerostla v jeden z největších protestů proti islámskému režimu od jeho vítězství v roce 1979.

Dvaadvacetiletou íránskou Kurdku Mahsu Aminiovou zatkla náboženská policie 13.září v Teheránu kvůli „příliš volně“ nasazenému hidžábu, kterým si ženy musí zahalovat vlasy, krk a poprsí. Upadla do kómatu a po třech dnech zemřela. Policie tvrdí, že zkolabovala a selhalo jí srdce. Rodiče, kteří s ním byli v hlavním městě na výletě, popsali, že policisté dceru bili obušky do hlavy a třískli jí hlavou o kapotu auta.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz