Zahraničí

Po fotbalovém derby v Indonésii zahynuly na stadionu téměř dvě stovky fanoušků

Tragickou dohru mělo v sobotu fotbalové derby v Indonésii. Při nepokojích po prohře domácího týmu zahynulo na stadionu nejméně 174 lidí. Mezi oběťmi jsou děti i zasahující policisté.

Nevídané neštěstí se stalo ve městě Malang na ostrově Jáva v sobotu večer tamního času (odpoledne našeho). A to po prvoligovém utkání tamního klubu Arema FC s tradičním rivalem Persebaya ze sto kilometrů vzdáleného města Surabaya, informoval web Mirror.

Domácí stačili v prvním poločase srovnat dvougólový náskok soupeře, ve druhém poločase však inkasovali na 2:3. Fanoušci prohru s nenáviděným soupeřem neunesli a po posledním hvizdu rozhodčího začali házet vše, co měli po ruce, a vtrhli na hřiště.

Nastala neuvěřitelná mela. Policisté dostali do bezpečí hráče hostujícího týmu a odvezli je obrněnými auty. Rozvášněný dav se snažili obušky a kopanci zatlačit zpět do ochozů, fanoušky rozháněli i pomocí slzného plynu. Ten použili nejen na hrací ploše, ale i na tribunách, popsal na základě zpráv tamních médií web The Daily Star.

Plyn se však kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám koncentroval na stadionu. Dusící se fanoušci se v panice snažili uniknout do bezpečí. Někteří omdleli či upadli a dav je ušlapal. Jiní spadli z tribuny. Podle původních zpráv bylo mrtvých nejméně 129. Později vydaly úřady na ostrově Jáva informaci, že počet obětí stoupl na 174. Na zápase bylo kolem 40 tisíc diváků.

Předseda fotbalové asociace se za incident omluvil a na místo okamžitě vyslal vyšetřovací komisi. Všechny ligové zápasy, které se měly hrát tento týden, byly odloženy. Klub Arema FC nesmí hrát do konce sezony na domácím stadionu.

Nepokoje později pokračovaly před stadionem, když lidé protestovali proti zásahu bezpečnostních složek a použití slzného plynu. Zapálili několik vozidel včetně policejní dodávky.

Podobná tragédie se stala v roce 2001 v africké Ghaně, kde policie rovněž použila slzný plyn. V nastalém chaosu pak zahynulo 127 lidí. Na anglickém stadionu Hillsborough zemřelo v roce 1989 v tlačenici 96 fanoušků Liverpoolu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz