Domácí

Školní jídelny dál zdražují. Rostou náklady na potraviny i energie

Školní jídelny dál zdražují. Rostou náklady na potraviny i energie
Školní oběd | Zdroj: TV Nova

Školní jídelny zdražují. Cena obědů vzrostla v průměru o tři až čtyři koruny. Školská zařízení mají totiž vyšší náklady na potraviny i energie. Průměrná cena jídla pro nejstarší školáky se už přehoupla přes hranici 35 korun.

Ve školní jídelně pražské základní školy na Chaplinově náměstí se poslední dva roky zdražování jídel bránili. Teď už se tomu ale vyhnout nemohli a cenu oběda museli zvýšit. "Dětem o pět korun ve všech kategoriích. Vedlo nás k tomu celoplošné zdražování veškerých potravin, nedalo se to už. Do finančního limitu jsme se těžko vešli," vysvětlila vedoucí jídelny Ilona Kučerová.

Dítě do deseti let se podle nového ceníku naobědvá za 35 korun, patnáctileté za 40 korun. V jídelně každý den připraví až 1 100 obědů, potraviny nakupují ve velkém množství a každé zdražení se jich citelně dotkne. "Brambory už nám vylezly na 190 kilo za den, když je k tomu navíc ještě maso, tak je to 85 až 90," vysvětlila hlavní kuchařka Jana Štychová.

Podobné problémy má řada jídelen napříč celou republikou. Školní obědy průměrně v Česku zdražily o 12 %. Tam, kde k tomu zatím nedošlo, po zdražení zřejmě brzy sáhnou. "Některé školy vyčkávají, protože nemají dost dobře propočítané ztráty. Ty, které je propočítané mají, tak musí zdražit," upozornil výkonný ředitel Asociace školních jídelen ČR Karel Jahoda.

Související obsah

​Cenu obědů i svačin si přitom jídelna nemůže stanovovat jen podle svého uvážení. "Je limitována vyhláškou. Ta jí jasně ukládá a říká, v jakém rozmezí se má pohybovat. Například strávník ve věku sedm až deset let - tak tam je cena za potraviny 19 až 30 korun a v tomto rozmezí se školní jídelna musí pohybovat," vysvětlil Jahoda.

Kvůli rostoucím cenám ale zatím dětí v jídelnách neubývá. "Statistika hovoří, že stejné procento dětí, které chodilo na konci školního roku, bude chodit i teď," věří Jahoda.

V jídelnách se v Česku stravuje asi 70 % dětí. V posledních několika měsících ale strmě roste zájem o příspěvky na obědy.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz