Zajímavosti

Vyvarujte se těchto pěti věcí, radí neurochirurg. Ochráníte tak svůj mozek

Vyvarujte se těchto pěti věcí, radí neurochirurg. Ochráníte tak svůj mozek
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Mozek je jeden z našich nejdůležitějších orgánů a jeho poškození má zásadní vliv na naše fungování. Přesto se podle uznávaného neurochirurga mnoho lidí dopouští rizikového chování, při kterém svůj mozek ohrožují. Vybral proto pět věcí, kterým se lidé mají vyvarovat v zájmu zachování zdraví tohoto důležitého orgánu.

Brian Hoeflinger z amerického Ohia pracuje jako neurochirurg už 23 let. Své znalosti sdílí s tísici lidmi na sociálních sítích. Na TikToku například zveřejnil video, kde radí, kterým pěti věcem by se jako odborník vyvaroval, aby ochránil svůj mozek. 

Opíjení se

"Číslo jedna se může zdát naprosto zřejmé, jedná se o pití nadměrného množství alkoholu. Asi nejčastěji se setkávám s poraněními mozku a páteře u lidí, kteří se opili a měli pak autonehodu, spadli ze schodů, nebo se dokonce topili," řekl Hoeflinger.

Jízda bez přilby

Neurochirurg důrazně doporučuje vyvarovat se například jízdě na kole či motocyklu bez ochrany hlavy. "Viděl jsem tolik zranění u lidí, kteří spadli a praštili se do hlavy. Nošení přilby může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí," varuje odborník.

Související obsah

Ignorování signálů těla

Pokud tělo vysílá nějaké signály, má to svůj důvod. Hoeflinger proto vyzývá, aby lidé toto volání o pomoc neignorovali. "Měl jsem tolik pacientů, které bolela hlava tři až šest měsíců. Nakonec jim udělali magnetickou rezonanci a zjistili, že mají nádor na mozku. Neignorujte, co vám říká vaše tělo," apeluje na lidi.

Potápění v neznámých vodách

V zájmu svého zdraví, či dokonce života lékař radí, aby se lidé nikdy nepotápěli tam, kde to neznají. Zdá se to jako samozřejmost, statistiky ale ukazují opak. "Nevěřili byste, kolik je lidí, kteří se jen tak potápějí a přivodí si nakonec poranění mozku nebo páteře," prozradil Hoeflinger.

Operace bez znalostí

Poslední radou, kterou neurochirurg poskytl, je nenechat se operovat, aniž bychom byli poučeni o postupu a rizicích. "Nikdy bych se nenechal operovat, kdybych nechápal, o jakou operaci se jedná," řekl.

V roce 2020 dostali neurochirurgové z Krajské nemocnice v Liberci nejvyšší ocenění:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz