Zahraničí

Ministři jednali o migraci. Kontroly na hranicích se Slovenskem pokračují

Současná vlna migrace se musí řešit na vnějších hranicích Evropské unie (EU), a ne až uvnitř Schengenského prostoru. Na pondělním jednání v Bratislavě se na tom shodli ministři vnitra České republiky, Slovenska, Maďarska a Rakouska. Český ministr Vít Rakušan (STAN) vyzval eurokomisaře k návštěvě zemí západního Balkánu, přes které k nám proudí nejvíce migrantů.

"Meziroční nárůst migrace v České republice, a nespletl jsem se o nulu, je 1 200 procent," sdělil ministr vnitra Vít Rakušan. Alarmující statistiku nejlépe dokládá aktuální situace na hranicích se Slovenskem. Řešit by se přitom podle ministrů vnitra čtyř zemí měla ne uvnitř, ale na okraji Schengenu.

"Potřebujeme, aby komise věnovala velikánskou pozornost jednání na těch místech, kde je to nutné," tvrdí Rakušan.

Související obsah

Rakušan pozval eurokomisaře k cestě na západní Balkán. Cíl je jasný. Vymyslet, jak zavřít či alespoň omezit oblíbenou migrační trasu. "Ochrana Schengenu a vnějších hranic EU rozhodně dostatečná není," má jasno bezpečnostní expert David Rožek.

Téma je to přitom už od migrační krize z roku 2015. I pro české policisty. Na misích v zahraničí teď nelegální migraci pomáhá potírat 90 českých policistů. Nejvíce, a to 40, jich je v Makedonii. Kontingent se ale paradoxně zúží. Policisté jsou teď totiž víc třeba na česko-slovenské hranici. Jen za posledních pět dní tam pochytali 1 142 migrantů.

"Z 90 % se jedná o občany Sýrie, kteří k nám putují z Turecka," uvedl ředitel cizinecké policie Milan Majer. "Turecko nijak uprchlíkům nebrání, takže všichni ti, kteří v Turecku čekali na tu správnou možnost, tak mají právě teď ještě před zimou možnost vyrazit," doplnil Rožek.

Migranty chycené u hranic mohou policisté vracet zpět na Slovensko. Stejně tak je ale třeba Němci vrací k nám. O migraci v pondělí mluvil i maďarský premiér Orbán se srbským prezidentem Vučičem a rakouským kancléřem Nehammerem. Ten před pár dny prohlásil, že se migrační politika EU zhroutila.

Kontroly na hranicích pokračují

Po pěti dnech od zavedení kontrol na česko-slovenské hranici zřejmě slábne proud nelegálních migrantů. Za 24 hodin, počítáno od nedělní sedmé hodiny ranní, policisté a celníci zadrželi čtyři převaděče a 91 běženců. Koncem září to bývaly stovky lidí denně. Během neděle 51 z nich rovnou vykázali na Slovensko.

Související obsah

Po víkendu se na česko-slovenskou hranici znovu vrátily dlouhé kolony. Odbavení osobního auta sice trvá jen minutu, přesto provoz na mnoha místech kolaboval. Ve Starém Hrozenkově se táhla kolona osobních a nákladních aut několik kilometrů do slovenského vnitrozemí.

Zdá se, že nasazení stovek policistů migrační vlnu zbrzdilo. Třeba ve Zlínském kraji asi na pětinu. "Za uplynulých 24 hodin zachytili 19 nelegálních migrantů, z toho 11 z nich jsme odepřeli vstup do České republiky a osm jsme předali slovenským kolegům," informovala policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Předání slovenské straně ale bývá problematické. Třeba v pondělí Slováci zlínským policistům do odpoledne neodpověděli.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz