Zahraničí

Musk navrhl mírové řešení války na Ukrajině. Kyjev zuří

Americký miliardář a zakladatel společnosti Tesla Elon Musk přišel s kontroverzním návrhem, jak vyřešit válku na Ukrajině. Na svém twitterovém účtu v pondělí zveřejnil příspěvek, ve kterém nastínil svůj mírový plán a připojil krátkou anketu, která vyvolala hněv ukrajinské vlády.

Hlasování se týkalo čtyřbodového plánu, podle kterého by mimo jiné na územích anektovaných Ruskem proběhla nová referenda, tentokrát pod dohledem OSN. Kromě toho by byl k Rusku připojen Krymský poloostrov, který Rusko anektovalo už v roce 2014. Zároveň by bylo zajištěno zásobování Krymu vodou prostřednictvím kanálu z řeky Dněpr. Ukrajina by podle něj zůstala neutrální.

Podle Muska je totiž možným, i když nepravděpodobným výsledkem tohoto konfliktu jaderná válka. Rusko nyní provádí částečnou mobilizaci. V případě, že by byl ohrožen Krym, přejde k plné válečné mobilizaci. Lidské ztráty na obou stranách pak podle Muska budou zničující. "Rusko má 3krát více obyvatel než Ukrajina, takže vítězství Ukrajiny v totální válce je nepravděpodobné. Pokud vám záleží na obyvatelích Ukrajiny, usilujte o mír," vyzval Musk hlasující na twitteru.

Jeho plán však vzbudil u ukrajinských představitelů značné pobouření. Poradce prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak na svém twitteru reagoval, že podle něj existuje lepší návrh, podle kterého by Ukrajina zcela osvobodila své území, včetně anektovaného Krymu. Rusko by pak bylo úplně demilitarizováno, muselo by se vzdát svých jaderných zbraní a nemohlo by již nikoho ohrožovat s tím, že ruské válečné zločiny budou postaveny před mezinárodní tribunál.

Související obsah

​K Muskovu návrhu na mírové řešení válečného konfliktu na Ukrajině se vyjádřil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který na oplátku zveřejnil anketu: Který Elon Musk se vám líbí víc? Příznivec Ukrajiny, nebo Ruska? V anketě během krátké doby hlasovaly stovky tisíc lidí, kteří ve více než 90 % volili Elona Muska, který podporuje Ukrajinu.

Musk prostřednictvím své vesmírné společnosti SpaceX poskytuje ukrajinské armádě satelity Starlink. Deník Kronen Zeitung s odvoláním na německého kosmického experta Ulricha Waltera uvedl, že se tím zvýšila efektivita ukrajinské pěchoty přibližně o 300 procent. Je to proto, že i když ostatní internetová infrastruktura selže, vojáci mohou komunikovat v reálném čase prostřednictvím satelitního internetu a reagovat na pohyb nepřítele.

​Musk nechal o svém bohatství rozhodovat na Twitteru (11/2021):

Karolína Picková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz