Domácí

EU schválila další sankce vůči Rusku. Jsme rozhodnuti mobilizovat, uvedl šéf rady

V pátek pokračoval neformální evropský summit, tentokrát už pouze pro zástupce členských států EU. Čtvrteční události se zúčastnily delegace z více než 40 zemí, které jsou součástí tzv. Evropského politického prostředí (EPC). Zástupci sedmadvacítky řeší především válku na Ukrajině, energetiku a ekonomickou krizi. Kvůli ruské agresi se před branou Hradu sešla také skupina demonstrantů na podporu Ukrajiny.

Páteční část summitu je, na rozdíl od té čtvrteční, určena pro státy Evropské unie. Jejich zástupci řeší podobná témata, která se probírala již na čtvrtečních jednáních ve větším formátu. Jedná se především o pokračující válku na Ukrajině a postoj EU k Rusku, energetickou krizi a současnou ekonomickou situaci.

"Posílíme sankce proti Rusku, abychom zvýšili tlak na Kreml. Ukrajina bojuje za hodnoty Evropy," řekl předseda Evropské rady Charles Michel. Zároveň dodal, že Evropa je rozhodnuta mobilizovat všechny nástroje, aby Ukrajinu podpořila.

Související obsah

Podle šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové se povedlo ve čtvrtek dokončit balíček sankcí v rekordním čase. "Je třeba jednat rychle," uvedla Leyenová.

Nezbytná opatření pro snížení cen energetický zdrojů by Evropská unie (EU) měla přijmout na jednání Evropské rady, doplnil Michel. Ta se bude konat za dva týdny. Zvyšuje se zejména podpora států oddělit ceny plynu od elektřiny. Je navrhováno také uvolnění emisních povolenek z tržní rezervy.

Ve čtvrtek se uskutečnilo setkání zástupců 44 států, které patří do tzv. Evropského politického prostředí. Jednalo se o historicky první zasedání v tomto formátu. Podle Fialy se summit koná v kritický okamžik pro celý kontinent. "Kvůli ruské agresi je ohrožena naše stabilita a bezpečnost. 44 lídrů EU přijelo diskutovat o budoucí spolupráci. To je významný úspěch," uvedl premiér.

"Cílem není nahrazovat již existující organizace a instituce ani přijímat oficiální prohlášení. Cítili jsme potřebu, že je třeba mít prostor pro neformální výměnu názorů v rámci Evropy," vysvětlil Fiala s tím, že lídři neměli v plánu dospět k žádným závěrům.

Kromě členských států EU své zástupce na summit do Prahy vyslala například Velká Británie, Turecko, Ukrajina, Švýcarsko, Izrael, Arménie, Ázerbájdžán nebo Gruzie. Rusko ani Bělorusko pozvánku nedostaly.

​Podívejte se, jak vypadaly přípravy na summit:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz