Zajímavosti

Vědci mění sci-fi na realitu. Neviditelný plášť by mohl vzniknout do deseti let

V každém odvětví je někdo, kdo buduje budoucnost, ať už jde o technologie, architekturu, jídlo, auta, nebo vesmírné rakety. V odvětví módy jsou to Nick a Steve Tidballovi, kteří využívají vědu a technologii k vytvoření oblečení budoucnosti. Aktuálně pracují na tvorbě neviditelného pláště. A díky poslednímu objevu jsou o krok blíž.

Bratři strávili tři roky spoluprací s odborníky z univerzity v anglickém Manchesteru, aby vytvořili první bundu pro termální kamufláž na světě. "Přivádí nás o krok blíže k přeměně neviditelného pláště ze sci-fi na realitu," hodnotí vědci svůj úspěch.

Bunda funguje na bázi tepelného maskování. Je vybavena 42 grafenovými panely a každý z nich je tvořen 100 vrstvami čistého grafenu, uvádí deník New York Post. Pomocí měděných drátů, které jsou připojeny k mikrokontroleru, lze do panelů pouštět různou úroveň napětí.

Související obsah

Na základě této technologie má majitel bundy možnost měnit termální záření na jejím povrchu. Díky tomu se může skrýt před termálními kamerami. Teplo, které lidské tělo běžně vyzařuje, totiž bunda skryje. Člověk se tak stává neviditelným před infračervenými kamerami.

Vědci jsou přesvědčeni, že podobný princip by mohl fungovat i s využitím světla. To by umožnilo vytvoření neviditelného pláště. Takového, který známe ze sci-fi filmů nebo pohádek.

Nicméně k dokonalosti má bunda ještě daleko. Panely pokrývají jen její malou část a není jasné, zda by mohl vynález pokrýt celou plochu těla. Grafenové panely jsou totiž neohebné a spoje mezi nimi by byly infračervenými kamerami snadno rozeznatelné.

Nick a Steve ale nejsou se svým projektem u konce. Jejich poslední průlom je k cíli o něco přiblížil. Neviditelný plášť v podobě, v jaké si ho většina z nás představuje, tak chtějí představit do 5 až 10 let.

Vědci představí světový unikát, sondy budou hlídat zdraví chmele:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz