Naše Česko

Odborníci se shodují: S eurem by byly v Česku levnější hypotéky, ale dražší nemovitosti

Odborníci se shodují: S eurem by byly v Česku levnější hypotéky, ale dražší nemovitosti
Naše Česko speciál: Inflace a energetická krize | Zdroj: TN LIVE

Pomohlo by Česku od inflace euro? O tom debatovali ve čtvrtečním pořadu Naše Česko šéf Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl, viceprezident svazu průmyslu Radek Špicar a bývalá zástupkyně ČR u Světové banky Jana Matesová.

Inflace, energetická krize a zadlužování jsou problémy, které svírají českou ekonomiku. Inflace je v Česku v současné době na úrovni, která v celoročním pohledu podle prognózy ČNB míří přibližně k 17 %, což je jedna z nejvyšších měr v EU.

Ozývají se hlasy, které nastolily debatu o tom, zda by Česku s touto situací pomohlo euro. "Euro samo o sobě není záruka nižší inflace. Před námi jsou ještě čtyři země s ještě vyšší inflací, z nichž tři platí eurem. Z toho nevyplývá, že bychom měli nižší inflaci. Je ale možné, že kdybychom dříve vstoupili do eurozóny, měla by dnes ekonomika rychlejší růst," míní bývalá dlouholetá zástupkyně ČR u Světové banky Jana Matesová.

Související obsah

"Já si také myslím, že euro není to, co by ze 17 procent, udělalo procent sedm. Ale v jedné věci by byl rozdíl. Kdybychom platili eurem, nebudeme bojovat na dvou frontách, což je pro nás naprosto vyčerpávající. Kvůli tomu, že neplatíme eurem a máme vysoké úrokové sazby od ČNB, mají české podniky velmi drahé úvěry a lidé mají drahé hypotéky. A s tímto bychom v eurozóně nebojovali," podotýká Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR i bývalý šéf vnějších vztahů Škoda Auto.​

"Neměli bychom nižší inflaci, protože drtivá část naší inflace je doma upečená. S ní by evropská měnová politika udělala relativně málo. Kdybychom měli euro, nemohli bychom s tou inflací bojovat. Ale s největší pravděpodobností bychom byli ve stavu jako Pobaltí, které má vysokou inflaci a zároveň žijí s úrokovou sazbou, která je blízko nule," zmiňuje předseda Národní rozpočtové rady a bývalý viceguvernér ČNB Mojmír Hampl.

Podívejte se, jak odpovídali Češi v anketě:

Levnější hypotéky a mýtus zdražení

Odborníci se nicméně shodnou na tom, že hypotéky by byly levnější, kdyby byly v eurech. "S nejvyšší pravděpodobností ano, byly by levnější, ale byla by to chyba. Měli jsme nejrychlejší růst cen nemovitostí v EU a důvod byl, že ceny byly nízké a ČNB začala s utahováním měnové politiky relativně pozdě," podotýká Hampl k tématu.

Podle diskutujících je také nesmysl, že by se ve chvíli, kdy země přejde na euro, okamžitě zdražilo. Jedná se podle nich o psychickou inflaci, když si lidé přepočítávají z eur na původní měnu. V roce 2030 podle Špicara bude Česko v eurozóně, podle Matesové a Hampla spíše ne.

Česko navíc stále nesplňuje kritéria pro přijetí eura. "Buď budeme ta kritéria plnit a pak nebudeme mít důvod vstupovat. Nebo je plnit nebudeme a pak nebudeme mít šanci vstupovat," míní Hampl s tím, že kdybychom se letos rozhodli přijmout euro, nejdříve by to bylo možné v roce 2026. S tím nesouhlasí Špicar: "Z eurozóny se stává rozhodovací centrum a my jsme ve velmi nevýhodné pozici, kdy se rozhoduje o nás bez nás a jenom kvůli tomu, že nejsme schopni udělat si svoje domácí úkoly a vstoupit do eurozóny."

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz