Domácí

Letečtí nadšenci v Praze měli žně! Díky summitu byly k vidění úžasné stroje

Luxusní tryskáče, obří letadla, malé stroje nebo běžné linkové lety. Tím vším ve čtvrtek přilétali na pražské letiště přední lídři Evropy. Podle leteckých nadšenců byly některé stroje v Česku k vidění vůbec poprvé a bylo opravdu na co se dívat.

Největší obdiv na nebi vzbudil obří Airbus A330 s půlměsícem a hvězdou. Na jeho palubě seděl jeden z nejmocnějších mužů světa, kterým je turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Stroj je v odhadované hodnotě za 300 milionů dolarů, tedy téměř 7,5 miliardy korun. Cena letadla je vyšší než částka, kterou minulý rok Česko vyplatilo lidem v rámci příspěvků na bydlení.

Na dráze 24 přistál i Airbus s britskou premiérkou Liz Trussovou, pilot měl ale během přistání drobné komplikace. "Asi nejzajímavější přistání provedl britský pilot, pravděpodobně mu fouklo, takže nad dráhou provedl průlet a sedl daleko za hranicí touch downu," nastínil letecký odborník Rosťa Kopecký.

Související obsah

Mezi posledními státníky, které pražská Ruzyně po téměř pětihodinovém letu ze španělského Santiago de Compostela odbavila, byl německý kancléř Olaf Scholz. Malý, avšak luxusní Falcon 7X ve francouzských barvách není žádný soukromý letoun nebo vyhlídkový let. Vezl prezidenta země galského kohouta Emmanuela Macrona.

Účastníkům summitu by mohl jít příkladem předseda Evropské rady Charles Michell, který přiletěl běžným linkovým letem. Obrovský zájem o přílety státníků byl i na vyhlídce v Praze-Kněžněvsi. Během dne je vidělo několik desítek lidí.

Téměř 50 diplomatických letadel zaměstnalo pracovníky letiště a řídící letového provozu, vše ale zvládli na jedničku a významná událost tak běžný letový provoz neomezila.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz