Zajímavosti

Velikonoční ostrov zasáhl lesní požár. Poškodil ikonické sochy

Velikonoční ostrov zasáhl lesní požár. Poškodil ikonické sochy
Velikonoční ostrov | Zdroj: se svolením Rapa Nui Municipality

Velikonoční ostrov, který proslavily hlavně ikonické sochy zvané moai, trápily pravděpodobně úmyslně zapálené lesní požáry. Ty poškodily právě řadu vysokých kamenných soch ve tvaru obličejů. Poškozené útvary prý nepůjde vrátit zpět do původního stavu.

Pravděpodobně čin žháře způsobil na Velikonočním ostrově lesní požár na ploše přes sto hektarů. Ten se nachází více než 3,5 tisíce kilometrů od pobřeží Chile a je známý hlavně svými ikonickými sochami moai. Na ty se jezdilo ročně podívat necelých 200 tisíc lidí.

Nyní jsou však poškozeny, jelikož je oheň zuhelnatěl. "Škody způsobené požárem už nelze vrátit zpět," řekl podle webu Sky News starosta ostrova Pedro Edmunds. "Moai jsou zcela zuhelnatělé a je na nich vidět vliv požáru," přidal ředitel národního parku Ariki Tepano.

Související obsah

"Prasknutí originálního a symbolického kamene nelze obnovit, ať už se do opravy vloží sebevíc milionů eur, nebo dolarů," pokračoval Edmunds. Celková výše škody zatím nebyla vyčíslena.  

Požár poškodil sochy v okolí sopky Rano Raraku, která je na seznamu světového dědictví UNESCO. Samotný ostrov byl v posledních dvou letech turistům uzavřený, a to kvůli přísným pravidlům Chile v době pandemie koronaviru. Znovuotevřen veřejnosti byl až 5. srpna, uvedl deník The Guardian.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz