Naše Česko

Šetření vodou ocení i vaše peněženka. Stačí dodržovat pár pravidel

Šetření vodou ocení i vaše peněženka. Stačí dodržovat pár pravidel
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Ceny rostou, inflace se zvyšuje a mnoho lidí stále víc a víc přemýšlí nad tím, kde ještě "utáhnout kohoutek". Přitom právě doslovné utažení kohoutku může ušetřit nemalé peníze. Šetření vodou tak nepotěší jen planetu, ale i vaši peněženku.

Spotřeba vody v České republice každoročně roste. Podle dat z posledních let vytočí každý Čech okolo 100 litrů vody denně. Plýtvání vodou se přitom může pěkně prodražit. Kromě spotřeby totiž stoupají i ceny.

Odbornice a zakladatelka platformy o udržitelném životním stylu Slow Femme Karolína Břinková radí, jak šetřit vodou v domácnosti. Sama říká, že začala tím nejjednodušším krokem – kontrolou kapajících kohoutků a toalety.

"Na všechny vodovodní baterie v celém bytě jsme si pořídili perlátor. Toto zařízení stačí namontovat na vodovodní baterie a díky usměrnění proudu a jeho provzdušnění se zredukuje průtok vody na cca 6 litrů za minutu," vysvětluje Břinková. S běžnou baterií přitom proteče 12 až 15 litrů.

Související obsah

"Jako skvělý nápad se potvrdila i výměna baterií se dvěma kohoutky za ty pákové, díky kterým rychleji a snadněji reguluji teplotu a množství vody," doporučuje dále jednu ze základních pomůcek.

Nemalou pomocí může být i využití tzv. šedé vody. Tak se přezdívá nekontaminované odpadní vodě, kterou je možné používat například na splachování toalety.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený slowfemme (@slowfemme)

Hned několika způsoby je možné zredukovat litry spotřebované vody v koupelně. Sprchování může oproti koupání ve vaně ušetřit až třetinu vody. Vyplatí se také investice do úsporné sprchové hadice.

"Díky ní ušetří čtyřčlenná rodina asi 26 tisíc litrů vody, 60 procent energie na její ohřev a minimálně 4 500 Kč ročně," vysvětluje odbornice. Samozřejmostí je pak zastavení tekoucí vody během čištění zubů a pouštění pračky jen ve chvíli, kdy je plná.

Související obsah

Na úsporu vody je důležité myslet i při výběru nové pračky. "Některé typy se od sebe mohou lišit spotřebou až 30 litrů na jeden prací cyklus," vysvětluje Břinková. Chystáte-li se na rekonstrukci, můžete se zaměřit i na výběr úspornější toalety.

V kuchyni může být šikovným pomocníkem myčka. "Při jejím využívání, například po rodinném obědě, spotřebujeme přibližně 20 litrů vody oproti 70 litrům při mytí v ruce," říká odbornice.

Dobrým tipem je i omývání ovoce a zeleniny v misce s vodou. Ta se dá navíc následně využít i na zalití květin v bytě.

Chcete ušetřit za vytápění? Tento trik by vám mohl pomoci:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz