Domácí

Odboráři v centru Prahy demonstrovali proti chudobě. Kritizovali vládu

Pět minut po 12. hodině začala v centru Prahy na Václavském náměstí demonstrace odborů proti chudobě. Odboráři požadovali regulaci cen potravin a některých dalších základních životních potřeb nebo například zvýšení minimální mzdy. Na místo dorazily podle prvotního odhadu tisíce lidí.

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) svolala na sobotu demonstraci Pět minut po dvanácté, která se konala na Václavském náměstí v Praze. Už hodinu před zahájením demonstrace se na místo začali sjíždět první protestující z celé republiky.

Předseda ČMKOS Josef Středula, který kandiduje na prezidenta a na akci také vystoupil, odmítl spojitost s předchozími demonstracemi proti postupu vlády Petra Fialy (ODS). Odbory místo toho požadovaly zavedení cenových regulací u potravin, energií a nájmů. Na seznamu požadavků je také navýšení minimální mzdy.

Související obsah

Středula na začátku demonstrace přednesl úvodní slovo. "Nescházíme se zde proto, že nemáme co na práci, ale protože se bojíme o naši budoucnost. Chceme tu silně a klidně vyjádřit naši nespokojenost s děním v Česku. Vláda musí pomáhat lidem i firmám. Pokud se tak nestane, budeme mít ohromné problémy," řekl ve svém proslovu Středula.

Předsedové jednotlivých odborových svazů kritizovali vládu Petra Fialy (ODS) za nečinnost a neochotu v pomoci lidem. "Jestliže ve Francii jedná vláda o udržení kupní síly mezd, obávám se, že naše vláda k tomu ještě ani nepřihlédla," prohlásil Středula. Vládu vyzval, aby hned zvedla minimální mzdu na 18 200 korun.

Odboráři vyzvali vládu, aby přijala opatření, která zamezí pádu lidí do chudoby. Na demonstraci promluvila skrze předtočené video prezidentka slovenské Konfederace odborových svazů Monika Uhlerová. "Naše vlády nedělají nic. Spí anebo se hádají, místo toho, aby řešily situaci svých občanů a chudobu, která je ohrožuje," vzkázala Uhlerová.

Související obsah

Prvotní odhady policie, která dohlížela na poklidný průběh demonstrace, uvádí počty účastníků v jednotkách tisíců. Na demonstraci dohlíželo okolo stovky policistů a členů antikonfliktního týmu. 

Mezi prvními účastníky demonstrace, kteří dorazili na Václavské náměstí, byli členové Českého svazu potravinářů. Českým internetem také oběhla zpráva, že odboráři, kteří vyrazí do Prahy na demonstraci, obdrží příspěvek až 500 korun. Tuto informaci však ČMKOS vyvrátila. Stejně tak Středula oznámil, že nebude na demonstraci sbírat podpisy pro svou kandidaturu.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz