Zajímavosti

Až milionu lidí mohla být ukradena hesla k facebooku. Mohou za to tyto aplikace

Až milionu lidí mohla být ukradena hesla k facebooku. Mohou za to tyto aplikace
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Společnost Meta varovala, že letos zachytila více než 400 škodlivých aplikací, které lidem kradou přihlašovací údaje k jejich účtům na facebooku. Většina aplikací je dostupná na zařízeních s operačním systémem Android, několik desítek z nich ale také na telefonech od Applu. Podle Mety mohly být zneužity přihlašovací údaje až milionu uživatelů.

Dohromady více než 400 škodlivých aplikací pro systémy Android a iOS, které ohrožují údaje uživatelů facebooku, v tomto roce identifikovala společnost Meta, která je vlastníkem této oblíbené sociální sítě. Pokud si někdo do svého mobilního telefonu nebo tabletu nainstaluje některou z těchto aplikací, mohou mu hackeři ukrást heslo k jeho facebookovému účtu, o který pak může přijít.

"Naše zjištění jsme oznámili společnostem Apple a Google a pomáháme potenciálně zasaženým lidem získat více informací o tom, jak zůstat v bezpečí a zabezpečit své účty," uvedla společnost Meta na svých webových stránkách. Na konci svého varování zároveň zveřejnila kompletní seznam odhalených škodlivých aplikací. 

Související obsah

​U zařízení s Androidem se jedná o 355 aplikací, v případě zařízení se systémem iOS seznam čítá 47 položek. Nejčastěji se jedná o aplikace na úpravu fotografií (42,6 %), jako je například Acetoon Photo Cartoon, Photo Frame PIP Collage Maker, Smooth Picture Editor, Perfect Photo Effects, Loop Photo Animator nebo Beauty Makeum Camera.

Patnáct procent tvoří aplikace pro firmy nebo správu reklam, další početnou skupinou jsou aplikace pro funkce telefonu, které například slibují, že díky nim bude více svítit baterka. Nebezpečí ale číhá i ve stažených hrách nebo lifestylových aplikacích.

Škodlivé aplikace | Zdroj: Meta Platforms

"Kyberzločinci vědí, jak jsou tyto typy aplikací populární, a vyžívají toho k oklamání lidí a krádeži jejich účtů a informací," vysvětlil David Agranovich, který se ve společnosti Meta věnuje facebookovým hrozbám. ​V dlouhém seznamu se nachází i několik přehrávačů, jako je Tean Music Player, Muses Music Player, Donfan Music Player nebo SeaShell Music Plyer.

Jak udržet mobilní telefon v bezpečí? "Malwarové aplikace mají často znaky, podle kterých je můžete rozpoznat od legitimních aplikací," vysvětluje společnost Facebook v sekci Centrum nápovědy. Jedním z nich je, že vyžaduje přihlašovací údaje ze sociálních sítí. A bez toho se nedá používat. Facebook také doporučuje, aby se lidé podívali, kolik má aplikace stažení a jaké jsou její recenze.

Facebook posílá varovné zprávy, pokud má podezření, že se jeho uživatel přihlásil ze škodlivé aplikace. Může se jednat o planý poplach, je ale dobré se mít na pozoru. Pokud se domníváte, že by aplikace mohla být zavirovaná, resetujte si heslo. Je doporučováno mít dvoufázové ověření, které váš účet lépe zabezpečí.

Kvůli chybě mohou hackeři na dálku ovládat iPhony, společnost Apple poradila, jak zařízení chránit (08/2022):

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz