Domácí

Situace kolem Sberbank se komplikuje. Peníze jsou v ohrožení

Situace okolo peněz zadržovaných v ruské bance Sberbank, která je v insolvenci, se komplikuje. Například Kraj Vysočina, který má v bance skoro dvě a půl miliardy korun, odstoupil z prozatímního věřitelského výboru. Peníze jsou podle vedení kraje v ohrožení.

Vedení Kraje Vysočina přestalo věřit, že by ve výboru mohlo efektivně ovlivňovat insolvenční řízení ve prospěch věřitelů. "Rada se rozhodla odstoupit z pozice člena předběžného věřitelského výboru s tím, že není v jejích silách efektivně ovlivnit proces insolvence a vykonávat svou funkci s odbornou péčí," vysvětlil hejtman kraje Vítězslav Schrek (ODS).

Kraj Vysočina má přitom ve Sberbank zadržené skoro 2 a půl miliardy. Podle vedení jsou peníze v ohrožení. Kraje, města a další veřejné instituce jsou totiž podle všeho až v poslední skupině, které budou vypláceny zadržované peníze.

Související obsah

​Podle hejtmana Schreka je insolvenční řízení vedeno špatně a prodávanému majetku banky údajně hrozí znehodnocení. Jmenovaná insolvenční správkyně kritiku odmítá. "Aktiva Sberbank byla větší než její pasiva. Osobně bych preferovala prodej celé banky jednomu novému vlastníkovi," prohlásila likvidátorka Sberbank Jiřina Lužová.

U Sberbank mají své peníze zadržované čtyři kraje, hlavní město Praha a další stovky menších měst a různých státních organizací a institucí. Celkem jde o zhruba pět miliard korun. Řada věřitelů má kvůli tomu existenční problémy a musí si půjčovat milionové částky. Ke svým penězům se dostanou podle odhadů nejdříve napřesrok, jestli vůbec.

sei, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz