Ekonomika

Benzin i nafta výrazně zdražují. Ekonomové řekli, kdy začnou zlevňovat

Zdražují i pohonné hmoty. Na některých čerpacích stanicích atakovala cena za litr benzinu už 44 korun a za litr nafty dokonce 48 korun. Čerpací stanice přitom podle ministerstva financí drží marže nízko. Podle některých odborníků by mohly začít pohonné hmoty brzy zlevňovat.

Od začátku října vystoupala cena benzinu už skoro o pět korun. Nafta o tři koruny. Motoristé už znovu musí přemýšlet o každém tankování. "Prostě musím natankovat, takže se snažím natankovat kde je to jako nejlevnější," řekl TV Nova k situaci jeden z řidičů.

Na čerpací stanici v Českých Budějovicích zaplatíte za litr nafty 45,90. Benzín tam mají zhruba o tři koruny levnější. Pohonné hmoty rychle zdražují i na východě Moravy. Třeba ve Zlíně zaplatí řidiči za litr nafty 47,50 koruny. Natural je o čtyři koruny levnější.

Ceny pohonných hmot rostou i přes to, že cena ropy na světových trzích průběžně klesá. "Obvykle bývá cena pohonných hmot v Česku určována s jedno až dvoutýdenním zpožděním oproti cenám ropy," upozornil ekonom David Marek. "Pumpaři se samozřejmě snaží navyšovat si marže, takže často ten pohyb směrem dolů je liknavý a trvá jim to déle, než když zdražují," sdělil ekonom Štěpán Křeček.

Související obsah

Kontroly marží čerpacích stanic ale nic neodhalily. "Z těch průběžných výsledků za říjen můžeme říct, že čerpací stanice si drží poměrně nízké marže," uvedl mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss.

Dopad na cenu pohonných hmot mají kromě války na Ukrajině i stávky ve francouzských rafinériích a poškozený polský ropovod. K tomu se přidává významné rozhodnutí OPECu včetně Ruska o snížení produkce ropy o dva miliony barelů. To je poměrně výrazné snížení," prohlásil mluvčí České asociace petrolejářského průmyslu Václav Loula.

"Nepříznivá situace v ekonomice také snižuje poptávku po ropě, proto také lze očekávat, že z dlouhodobého pohledu cena ropy bude klesat, to je dobrá zpráva pro řidiče," avizoval Křeček. Další snížení spotřební daně u benzinu prý vláda zatím neplánuje.

"Vláda by měla pokračovat nejen v kontrole cen marží, ale měla by se zaměřit i na rafinérie, ceny navyšují podle informací, které máme k dispozici, především rafinerie a různé řetězce čerpacích stanic, takže tam si myslím, že je ještě výrazný prostor pro to, aby ceny snížili," myslí si europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

kdu, TN.cz

K tématu Ekonomika

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz