Domácí

Poslední rozloučení s Josefem Somrem odtajněno. Ve Vracově to nebude

Poslední rozloučení s Josefem Somrem odtajněno. Ve Vracově to nebude
Herec Josef Somr | Zdroj: TV Nova

Poslední rozloučení se zesnulým hercem Josefem Somrem se uskuteční 26. října. Neproběhne však v jeho rodném Vracově, nýbrž ve velké obřadní síni strašnického krematoria v Praze. TN.cz to v pondělí oznámil mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. Legendární herec zemřel v neděli ve věku 88 let.

Do filmového nebe odešla další herecká legenda. V neděli zemřel Josef Somr, který za svou kariéru ztvárnil více než 170 filmových i divadelních postav. Zřejmě jeho nejznámější rolí je výpravčí Hubička, svůdník z oscarových Ostře sledovaných vlaků Jiřího Menzela. Zazářil ale také ve filmech Slavnosti sněženek nebo Tři veteráni.

Příbuzní a přátelé se budou moci s Josefem Somrem naposledy rozloučit 26. října ve 14:00 ve Velké obřadní síni Strašnického krematoria v Praze, upřesnil pro TN.cz Tomáš Staněk, mluvčí Národního divadla.

Právě tam Josef Somr od roku 1978 působil. Nezapomenutelně tu ztvárnil například Jakuba Buška v Našich furiantech, Vávru v Maryše nebo pana Františka v Romanci pro křídlovku. Právě poslední zmiňovaná role mu vynesla i Cenu Thálie za rok 1997. Další dostal v roce 2001 za mužský výkon ve hře Džin (Viola). V roce 2005 obdržel Medaili za zásluhy a v roce 2013 se dostal té nejcennější Thálie - za celoživotní činoherní mistrovství.

Související obsah

​Předtím prošel rodák z Vracova divadly v Brně i v Pardubicích. V roce 1965 se stal součástí Činoherního klubu v Praze.

Somr se také aktivně věnoval dabingu a mluvenému slovu. V roce 2019 dostal cenu za mimořádný přínos v oblasti mluveného slova od Asociace vydavatelů audioknih.

Televizní diváci si Somra mohou pamatovat například z oblíbeného seriálu Hospoda, kde ztvárnil roli zapřisáhlého abstinenta bratra Šípka, který štamgasty marně přesvědčuje o škodlivosti alkoholu.

V roce 2002 odešel z Národního divadla do důchodu, vzápětí ho postihl akutní zánět slinivky. Ten pak vedl k náročné operaci. S ohledem na svůj zdravotní stav herec v následujících letech omezil své pracovní aktivity.

Jeho odchod zasáhl řadu osobností. "Josefe, neříkám to moc často. Chlapům veskrze minimálně… Miluju Tě… Jsem rád, že jsem se s Tebou mohl potkat v rádiu, před kamerou i na jevišti," vyjádřil se k smutné zprávě například herec David Novotný, který si s Josefem zahrál v komedii O rodičích a dětech.

Smutná zpráva zarmoutila i herečku Jiřinu Bohdalovou, která jen těžko nacházela slova. "Já to neumím říct, je to strašná ztráta. Skromný člověk, velký herec, velký kamarád," řekla redakci TN.cz.

Připomeňte si Jiřího Somra v reportáži TV Nova:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz