Zahraničí

Nord Stream zničily exploze, potvrdilo vyšetřování. Chybí 50 metrů potrubí

Nord Stream zničily exploze, potvrdilo vyšetřování. Chybí 50 metrů potrubí
Poškození Nord Streamu (17. 10. 2022) | Zdroj: Profimedia

Dánské úřady potvrdily, že poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři jsou rozsáhlá. Příčinou poškození jsou exploze z konce září, pryč je kvůli nim přibližně 50 metrů potrubí. Pravděpodobně se jednalo o cílený útok.

Dánští policisté v úterý zveřejnili první závěry vyšetřování poničení plynovodů Nord Stream. Baltským mořem na konci září otřásly silné výbuchy. Potvrdilo se, že skutečně zapříčinily poškození ocelového potrubí, píše list The Guradian.

Exploze se rozezněly u břehů Dánska a také Švédska. Tamější deník Expressen informoval, že chybí zhruba 50 metrů plynovodu. Podvodní drony pořídily záběry částí, na které někdo umístil nálože a pak je odpálil. "Dosavadní zjištění posilují podezření, že šlo o cílenou sabotáž," sdělili vyšetřovatelé.

Související obsah

Plynovod vede z Ruska do Německa. Vedle dánských úřadů vyšetřují incident i Němci a Švédové. Společný tým vytvořit neplánují, postup ale úzce koordinují. "Stále je příliš brzy na to specifikovat, v jakém rámci bude mezinárodní spolupráce probíhat. Bude záležet na mnoha faktorech," uvedla kodaňská policie.

Síla explozí podle Dánů odpovídala několika stovkám kilogramů trinitrotoluenu (TNT). Nord Stream je momentálně mimo provoz. Ruský prezident Vladimir Putin v polovině října navrhl, že bude Gazprom plyn dodávat přes nepoškozenou větev plynovodu, Německo ale nabídku odmítlo.

Cílený útok na plynovody Nord Stream. Dánsko a Švédsko hlásí podmořské výbuchy (27. 9. 2022):

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz