Domácí

Odchod do důchodu je letos výhodnější. Příští rok už se to tolik nevyplatí

Odchod do důchodu je letos výhodnější. Příští rok už se to tolik nevyplatí
Ilustrační foto | Zdroj: Getty Images

Senioři, kteří mají nárok jít v příštím roce do důchodu, by měli zbystřit. Daleko výhodnější je totiž požádat už letos o předčasnou penzi bez výplaty. Rozdíl může činit i tisíce korun měsíčně.

Požádat o předčasný důchod se lidem vyplatí díky vysokým valorizacím, které v letošním roce proběhly. "Hned třikrát jsme letos valorizovali všechny důchody v reakci na aktuální situaci a od ledna počítáme s dalším zvýšením. To přineslo i poměrně neobvyklou situaci, kdy může být výhodné v předstihu požádat o předčasný důchod," vysvětlil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Příští rok by poté senioři už pouze požádali o uvolnění výplaty. "Žádost o předčasný důchod určitě nemusí znamenat, že skutečně přestanete pracovat. Jen musíte požádat o tzv. důchod bez výplaty. Není tedy nutné odejít ze zaměstnání, pokud si někdo chce 'zafixovat' výši výhodnějšího důchodu odpovídajícího roku 2022," doplnil Jurečka.

Související obsah

Situace se navíc týká prakticky všech, kteří mají nárok odejít příští rok do penze. Dvě mimořádné valorizace v roce 2022 zvýšily procentní výměry důchodů o celkem 19,6 %. Naproti tomu tzv. redukční hranice a koeficient nárůstu všeobecného vyměřovacího základu, které jsou zásadní pro výši nově přiznávaných důchodů v roce 2023, se zvedly pouze o 3,6 %.

"Rozdíl 16 procentních bodů je výrazně vyšší, než byla 'penalizace' za odchod do předčasného důchodu. Ta může činit maximálně šest procent z výpočtového základu, což se odráží na snížení celého důchodu přibližně o sedm až osm procent," uvedlo na webu ministerstvo práce a sociálních věcí.

Odborníci však upozorňují, že parametry pro výpočet důchodu se v čase neustále mění. "Je proto nutné před rozhodnutím o podání žádosti o předčasný důchod důkladně zvážit například míru jistoty daného pojištěnce, pokud se jedná o jeho uplatnění na trhu práce v období zbývajícím pro dosažení důchodového věku. Důchody se navíc výrazně navyšují i při práci 'na procenta', tj. naopak po nároku na důchod s jeho odloženým přiznáním," sdělil ústřední ředitel České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) František Boháček.

Porovnání výhodnosti předčasného odchodu do důchodu | Zdroj: ČSSZ

Čeští důchodci se začínají měnit. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz