Domácí

České dráhy zdražují všechny jízdenky. Připlatíte si i za ty zvýhodněné

České dráhy zdražují všechny jízdenky. Připlatíte si i za ty zvýhodněné
Ilustrační snímek | Zdroj: Mediafax

Ceny jízdenek ve vlacích Českých drah od 11. prosince vzrostou o 15 procent. Zdražení v tomto rozsahu se dotkne tzv. kilometrických tarifů. Ministerstvo dopravy pak stejné navýšení plánuje pro systém jednotného tarifu (SJT) One Ticket. Cestující si ale připlatí i za další služby. Důvodem největšího zdražení na železnici za poslední roky má být inflace.

​U systému jednotného tarifu (SJT) One Ticket, který je možné využívat téměř ve všech vlacích v Česku bez ohledu na dopravce, dojde ke změně tarifu.

"Cestující v tomto tarifu zaplatí od 11. prosince v průměru o 15 procent více, přestože inflace je aktuálně 18 procent," sdělil TN.cz mluvčí Ministerstva dopravy ČR František Jemelka. "Snažíme se tedy udržet zvýšení cen jízdného pod inflací, i když náklady, které jsou pro dopravu klíčové, stouply mnohem více, než je průměrná inflace," dodal.

Zvolené řešení má pomoci zachovat veřejnou dopravu dostupnou pro cestující a současně postupně obnovovat vozový park a zlepšovat železniční infrastrukturu i služby cestujícím. "Slevy 50 % ve veřejné dopravě pro žáky, studenty a cestující nad 65 let zachováme. Na slevu dosáhnou také lidé s invaliditou III. stupně," ubezpečil Jemelka.

Zdražení začne platit spolu s novým jízdním řádem. Od tohoto data mají i cestující Českých drah platit za jízdenky v průměru o 15 procent víc. "Úprava cen v tomto rozsahu se promítne do všech nabídek, které jsou založeny na kilometrickém tarifu, například Flexi základních jízdenek, Traťových jízdenek, Traťových jízdenek region," sdělil mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Související obsah

Například při desetikilometrové jízdě má stoupnout u Českých drah cena za lístek o čtyři koruny na 31 korun, u jízdenky na 45 kilometrů půjde o navýšení o 12 korun na 92 korun a jízdenka na vzdálenost 100 kilometrů podraží o 25 korun na 188 korun.

U některých speciálních jízdenek a poplatků pak bude zdražení ještě výraznější. "U nich se navíc promítá kumulovaná inflace za delší období, po které nebyly jejich ceny upravovány. V některých případech nebyly tyto částky valorizovány od roku 2010, tedy 12 let," vysvětlil Šťáhlavský.

O konečných cenách jízdenek bude rozhodovat i to, jestli jde o regionální tratě, nebo celostátní. Částky za síťové jízdenky se zvýší o 12 až 29 procent, tedy od deseti korun u regionálních do 200 korun u celosíťových variant. 

Související obsah

Ceny na zákaznických IN Kartách vzrostou od 60 korun za tříměsíční až do 2 000 korun za celoroční kartu IN 100. Ke změně ale dojde také u týdenní a čtrnáctidenní Jízdenky na léto, zdraží o více než polovinu. U sedmidenní Jízdenky na léto stoupne cena z 890 na 1 390 korun a u čtrnáctidenní varianty z 1 290 na 1 990 korun.

Přirážka za zakoupení jízdenky ve vlaku se také navýší, naopak se má zase zjednodušit cestování se psy a jízdními koly. Ceny mají být dvojí – za přepravu psa 30 a 50 korun a v případě jízdního kola 40 a 60 korun, zjistil portál zdopravy.cz.

Jízdenky za současné ceny si mohou lidé koupit do 10. prosince až na dva měsíce dopředu. "V případě nákupu jízdenek v předprodeji tak bude možné cestovat ještě na začátku února za původní ceny a v případě nákupu například čtvrtletní jízdenky mohou cestující jezdit za současné ceny až do května příštího roku," uvedl Šťáhlavský.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz