Zahraničí

Starosta Kyjeva exkluzivně: Putin chce Ukrajinu bez obyvatel. Vidíme genocidu

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko poskytl TV Nova exkluzivní rozhovor. Putin podle něj útočí na civilisty, protože chce Ukrajinu bez obyvatel, a ruská armáda páchá genocidu. Všem Čechům poděkoval za přijetí uprchlíků a vládě za vojenskou i ekonomickou pomoc.

"Situace je napjatá, opět vidíme další důkaz, že se nejedná o válku, ale o genocidu ukrajinského lidu," řekl Kličko o současné situaci v Kyjevě. "Vidíme ostřelování centra Kyjeva, historické části, kde nikdy nebyly žádné vojenské objekty," upozornil. Rakety podle něj dopadly jen 50 metrů od tamní univerzity. Rusové podle něj ničí turistická místa i kritickou infrastrukturu.

Cílem Rusů podle něj je, aby Ukrajinci tuto zimu neměli elektřinu, vodu a teplo. "Útočí na civilní obyvatelstvo, aby nastala opravdová katastrofa. Je to potvrzení toho, že Putin potřebuje Ukrajinu jako území bez obyvatel, bez Ukrajinců. Sledujeme skutečnou genocidu a terorismus, při posledním ostřelování našich domovů umírají jen civilisté, děti, ženy a staří lidé," uvedl. V některých oblastech ukrajinského hlavního města dočasně nefunguje elektřina a dodávky vody.

Související obsah

"Nakoupili jsme velké množství generátorů, které mohou dodávat elektřinu klíčovým objektům, to znamená školám, školkám a nemocnicím. Zakoupili jsme také topná zařízení, abychom v případě potřeby pomohli všem," přiblížil starosta Kyjeva přípravy metropole na další ostřelování. "Důležité je také připravit obyvatelstvo na všechny scénáře, vysvětlit lidem akční plán a dál poskytovat služby všem," dodal.

"Naše armáda používá všechny prostředky pro ochranu obyvatel Kyjeva, ale bohužel to nestačí, proto se obracím na všechny naše partnery, aby nám pomohli, bezpečnost je klíčovou otázkou pro všechny Ukrajince včetně každého Kyjevana, jednou z důležitých oblastí jsou moderní systémy protivzdušné obrany, které mohou chránit před útoky dronů a raket, proto žádám o pomoc s ochranou civilního obyvatelstva, protože zkrátka potřebujeme tyto systémy, které mají naši partneři," sdělil Kličko. Nemá prý čas vytvářet systém, jakým je Iron Dome v Izraeli.

Prvořadým úkolem je podle něj momentálně zvítězit a zastavit válku. "Až pak obnovíme Ukrajinu podle evropských standardů, protože Ukrajina je Evropa," avizoval starosta. "Smyslem této války je, že nás Rusové chtějí vidět jako součást ruského nebo sovětského impéria, ale naším přáním je být evropskou zemí a za to bojujeme," doplnil. Jako příklad podle něj Ukrajinci vnímají Česko, Polsko či Slovensko, tedy země, které se po pádu komunismu dokázaly stát plnohodnotnými členy Evropské unie.

Související obsah

"Chci poděkovat všem Čechům, vím, že v České republice je teď velké množství Ukrajinců, dostali dočasnou střechu nad hlavou a pomoc. Je nesmírně důležité cítit, že nejste sami a někdo vám pomáhá, chci také poděkovat za finanční a vojenskou pomoc, kterou česká vláda poskytuje Ukrajině," vzkázal Kličko.

"Měl jsem velmi příjemný rozhovor s premiérem České republiky, který nám vyjádřil plnou podporu v boji za hodnoty, kterých se snažíme na Ukrajině dosáhnout. Z Česka přichází jak politická, tak ekonomická a vojenská pomoc, za kterou jsme velmi vděční," doplnil. Poděkoval také rodinám, které ubytovaly uprchlíky. "Na tento přístup k nám Ukrajincům nikdy nezapomene," slíbil.

"Chci vás ještě ujistit, že všechno bude v pořádku, všechno nakonec překonáme a obnovíme nejen Kyjev, ale i celou Ukrajinu, která je skutečně, a to nejen geograficky, evropskou zemí," uzavřel kyjevský starosta.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz