Zahraničí

Čína nebude na nic čekat a zaútočí. Američané řekli, kdy se bojí další války

Čína nebude na nic čekat a zaútočí. Američané řekli, kdy se bojí další války
Si Ťin-pching na 20. sjezdu KSS | Zdroj: Profimedia

Americké obavy z potenciálního útoku Číny na Tchaj-wan rostou. Po ministru zahraničí burcuje k připravenosti na možnou invazi i náčelník štábu námořnictva Spojených států Michael Gilday. Podle něj může Čína konflikt rozpoutat už letos nebo během příštího roku.

Jako by nestačilo, že musíme řešit ruskou agresi na Ukrajině, zní stále častěji ze Spojených států. Washington má prý indicie, že se Čína připravuje na násilné převzetí kontroly nad Tchaj-wanem. Jeho území si dlouhodobě nárokuje, ostrov je ale de facto suverénní a má demokratickou vládu.

Nejsou potřeba ani zprávy tajných služeb. Že Peking něco chystá, naznačují i výroky padající na sjezdu komunistické strany, který teď probíhá. "Kola dějin se valí směrem ke znovusjednocení Číny," prohlásil tam čínský prezident Si Ťin-pching s tím, že k dosažení tohoto cíle bude možné "přijmout všechna potřebná opatření".

Podle náčelníka amerických námořních operací Michaela Gildaye hrozí, že útok Čína spustí ještě letos, upozornil Breaking Defense. "Nejde jenom o to, co prezident Si říká, ale také o to, jak se Číňané chovají a co dělají. Za posledních 20 let jsme si zvykli, že splnili každý slib, který dali, ještě předtím, než to vůbec řekli nahlas," uvedl Gilday.

Související obsah

"Takže když mluvíme o tom, že to chtějí stihnout do roku 2027, jak už jsme odhadovali dřív, myslím si, že je klidně možné, že se to stane už v roce 2022 nebo možná v roce 2023. Nechci vyvolávat paniku, ale není to něco, co si můžeme jednoduše odmyslet," pokračoval.

Čína považuje Tchaj-wan za své území už od vítězství komunistů v roce 1949, připomněl list South China Morning Post. Teprve v posledních letech ale disponuje takovou vojenskou silou, že by se ho skutečně dokázala zmocnit. Ostrov se opírá o americkou podporu, oficiálně však USA respektují politiku jedné Číny.

Až do soboty se koná 20. sjezd Komunistické strany Číny:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz