Zahraničí

Oscarový herec Spacey podle soudu mladíka sexuálně neobtěžoval

Slavný americký herec Kevin Spacey vyhrál ve čtvrtek soud v New Yorku, u kterého ho žaloval herecký kolega Anthony Rapp o miliardu za údajné sexuální obtěžování. Je to první z desítek obvinění, která hvězdě filmu Americká krása či seriálu Dům z karet zničila kariéru, jež se dostalo k soudu.

Rapp tvrdil, že ho Spacey obtěžoval v roce 1986 po večírku ve svém bytě, když ostatní hosté odešli, informovala BBC. Tehdy mu bylo 14 let a o 12 let starší opilý Spacey ho měl položit na postel a nalehnout na něj tak, že se jeho přirození dotýkalo chlapcova boku. Ten v tom viděl jasný sexuální úmysl. Vykroutil se a utekl. Oba tehdy byli poměrně neznámými herci na Broadwayi.

Rapp, který je známý z televizního seriálu Star Trek: Discovery, zažaloval Spaceyho v občanskoprávním sporu a požadoval odškodnění 40 milionů dolarů (přibližně miliarda korun).

Spacey před soudem tvrdil, že se to nestalo a že by ho nikdy sexuálně nepřitahoval někdo, komu je 14 let, uvedla agentura AP. Po třítýdenním procesu mu dala porota za pravdu s tím, že Rapp svá obvinění neprokázal.

Související obsah

​Podle Spaceyho právničky Jennifer Kellerové je motivem Rappova obvinění profesní žárlivost. Zatímco po zářném začátku na Broadwayi dostával menší role, Spacey se stal megahvězdou ověnčenou dvěma Oscary a Zlatým glóbem. "Panu Rappovi se díky tomuto procesu dostává více pozornosti než za celý jeho herecký život," řekla podle AP Kellerová.

Rapp nebyl zdaleka sám, kdo Spaceyho vinil ze sexuálního obtěžování. Před pěti lety v rámci vlny MeToo se spolu s Rappem ozvala třicítka mužů. Spacey vzápětí přiznal, že je homosexuál. K soudu se zatím dostal jen jeden případ, další, kdy měl v baru opít a osahávat 18letého mladíka, byl stažen pro nedostatek důkazů. Herec však podle AP prohrál arbitráž s producenty seriálu Dům z karet. Musel zaplatit téměř 31 milionů dolarů za porušení smlouvy, kterého se měl dopustit tím, že sexuálně obtěžoval členy štábu.

Související obsah

​Jeho postavu ze seriálu, v němž zářil, vyškrtli, rozdělaný film Všechny prachy světa přetočili s jiným hercem a další nabídky ne a ne přijít. Hvězdná kariéra Spaceyho tak po obviněních prakticky skončila, zpět před kameru se dostal až loni v italském filmu L'uomo Che Disegno Dio (Muž, který kreslil boha) režiséra Franca Nera a zatím není zdaleka jisté, zda to lze považovat za comeback.

Nejméně jeden soudní proces Spaceyho ještě čeká. Ve Velké Británii čelí obvinění ze sexuálního napadení tří mužů, kterého se měl dopustit v letech 2004 až 2015, když byl uměleckým ředitelem londýnského divadla Old Vic.

Prokurátor zprostil herce Spaceyho obvinění uý před třemi lety z obtěžování (7/2019):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz