Zahraničí

Turbulence změnily cestu v let hrůzy. Zničené vybavení, zranění cestující

Turbulence změnily cestu v let hrůzy. Zničené vybavení, zranění cestující
Aerolineas Argentinas Airbus A330-202 | Zdroj: Profimedia

Hodně divoký let zažili cestující na lince z Madridu do Buenos Aires. Letadlo totiž vlétlo do silných turbulencí. Dvanáct lidí se zranilo a uvnitř letadla to vypadalo jako po výbuchu.

Let Aerolíneas Argentinas AR1133 ze španělského hlavního města Madridu do jihoamerické metropole Buenos Aires měl být úplně rutinním letem a po překonání Atlantského oceánu už se zdálo, že tomu tak bude i do konce. Právě když letoun A330 přilétal nad Brazílii, zasáhly jej velmi silné turbulence.

Podle argentinských aerolinek byla signalizace pro cestující, aby se připoutali, v té chvíli zapnutá. Přesto toto varování někteří neuposlechli a pravděpodobně toho následně litovali. Při prudkých pohybech, kterým byl stroj vystaven, se dvanáct pasažérů z celkového počtu 271 zranilo. Tři z nich pak museli převézt do nemocnice.

Související obsah

"Tohle je přesně důvod, proč uposlechnout signalizaci pro zapnutí bezpečnostních pásů" napsala facebooková stránka A Fly Guy's Cabin Crew Lounge, která zveřejnila fotografie poničeného interiéru letadla.

Turbulence byly tak silné, že prasknuly některé stropní panely a vysypalo se bezpečnostní vybavení, vybavení kuchyňky a zavazadel. K žádnému zásadnímu poškození letadla ale podle dopravce nedošlo a opravy se omezily pouze na interiér.

"S vyloženě nebezpečnou turbulencí jsem se nesetkal, s nepříjemnou často. A to jsem tam byl mockrát. Většinou k tomu dochází tam, kde se jet stream (silný a rychlý proud vzduchu v subtropech) potkává s pomalejším vzduchem," okomentoval pro TN.cz tento případ bývalý pilot vládní letky Zdeněk Fridrich.

"Prát se s tím nemůžete. Musíte to buď vydržet, změnit výšku, nebo letět jinam. Tam, kde je zaplněný vzdušný prostor, to ale občas nejde," dodává. Turbulence je jev, který vzniká při střetu dvou rozdílných proudů vzduchu. Může jít o zmíněný jet stream, proudění způsobené vysokými horami nebo stoupající teplý a klesající studený vzduch, třeba v bouřkách. 

Argentina ukázala letadlo, které přepraví její fanoušky na fotbalové MS v Kataru:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz