Krimi

Zlodějům nastala podzimní sezóna. Roste počet vloupání do chat a chalup

Policisté evidují zvyšující se počet vykradených chat a chalup. Majitelé je na podzim většinou opouštějí, a tak se stávají snadným cílem pro zloděje. V mnoha případech nemají chaty a chalupy ani kvalitní zabezpečení. Policii se podaří objasnit pouze třetinu případů.

Až 10 tisíc případů vykradených chat a chalup ročně řeší policisté. K vyloupeným rekreačním objektům na odlehlých místech vyjíždějí dokonce opakovaně. "Nastává období, kdy rekreanti opouštějí svoje chalupy a chaty, proto policisté doporučují, aby si odvezli všechny cenné věci," uvedla mluvčí jihočeské policie Štěpánka Schwarzová.

"Taky tu vidíme policisty, ale aby tu byli pořád, to taky nejde," popsala jedna z chatařek Eva Pokorná. Stoprocentní zajištění chaty před vykradením podle paní Pokorné neexistuje. Zloděje prý neodradí ani opakované kontroly policie.

Příležitost dělá zloděje. Pokud pachatel narazí na dobře zajištěnou chatu a nenajde u ní žádné pracovní nářadí, pomocí kterého by pronikl dovnitř, zpravidla se podívá po jiné. Často odradí i kvalitní zabezpečení.

Související obsah

​Pravidlo deseti minut prý říká, že pokud se zloděj do této doby nedostane dovnitř, svůj pokus vzdá a jde dál. Tak jako v jednom z posledních případů na Českobudějovicku. "V jedné chatě pachatel ukradl především nářadí. Do druhé chaty se pouze vloupal do sklepních prostor, ale nic neodcizil," shrnula Schwarzová.

Zloději nejčastěji vykrádají chaty na odlehlých místech, kde na to mají spoustu času. Typickým pachatelem jsou podle policie recidivisté, kteří hledají hotové peníze nebo snadno zpeněžitelné předměty, jako je třeba spotřební elektronika. Chataři mnohdy krádež zjistí až s několikatýdenním zpožděním. I to komplikuje policii hledání pachatele.

rod, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz