Domácí

Zeman rozeslal pozvánky na předávání vyznamenání. Některé politiky ignoroval

Prezidenta Miloše Zemana čeká v pátek nejspíš poslední řádový den během jeho devítiletého období v roli hlavy státu. A ani tentokrát se předávání státních vyznamenání neobejde bez kontroverzí. Hrad odmítl pozvat na ceremoniál ve Vladislavském sále oponenty prezidenta, například předsedkyni Poslanecké sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09) nebo předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského. Naopak mezi vyznamenanými budou nejspíš i přátelé nebo příznivci prezidenta.

Udílení státních vyznamenání je ocenění těm, kteří svou prací, hrdinstvím, nebo výjimečnými činy přispěli ku prospěchu společnosti a státu, a v sále u tak významné události by neměli chybět přední ústavní činitelé. Jenže Hrad si vybírá. "Jsem ve své podstatě ráda, že mě nepozval. I když bych také pozvání dostala, bylo by pro mě obtížné ho přijmout," řekla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Zeman 28. října nepočítá ani s bývalým kamarádem, kterým je předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, který si Zemana znepřátelil. "Navíc jsem zjistil, že nejsem jediný. Nebyla pozvána ani předsedkyně Poslanecké sněmovny, ani předseda Senátu, takže jsem se dostal do velmi slušné společnosti," poznamenal Rychetský.

Související obsah

​"Od Zemana bych čekal, možná naivně, nějakou velkorysost, že ty osobní spory překousne. Zdá se, že toho není schopen a musí do lidí stále kopat. Vyřizuje si tím účty například s Milošem Vystrčilem kvůli tomu, že se Zemana pokusil zbavit funkce, když byl v nemocnici," uvažoval komentátor Václav Dolejší.

"Bylo by asi dobré, kdyby hlava státu vzala bez rozdílu představitele, kteří normálně zváni jsou. To je jediné, co k tomu mohu říci. Pozvánku nemám," sdělil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Bývalý hradní protokolář Jindřich Forejt tvrdí, že jde o státní ceremoniál a nikoli o ceremoniál Miloše Zemana. "Jestli by pozvánka na oslavu státního svátku měla být důkazem obliby, tak je to velice smutné," tvrdil Forejt.

Související obsah

"Obvykle pozvánky neobdrží ti, kterým by jejich bytostně negativní vztah k prezidentu republiky způsoboval dilemata nebo utrpení při rozhodování, zda pozvánku přijmout, či snad by byli v pokušení vyvolávat na sociálních sítích a v médiích veřejnou exhibici, že pozvánku odmítají. Nyní jsou toho všeho ušetřeni," vysvětlil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. A nejen to, podle informací TV Nova ti, kterým nepřišla pozvánka, přijdou i o velkolepou hradní hostinu, která se na pátek plánuje.

Předávání státních vyznamenání se v minulosti neobešlo bez kontroverzních okamžiků:

jal, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz