Domácí

Vojáci NATO cvičí u Libavé. Spolu s Čechy tam trénují i Rumuni

Na Libavé nedaleko Olomouce cvičí vojáci z aliance NATO, kteří od začátku příštího roku doplní své kolegy na Slovensku. Severoatlantická aliance se rozhodla posílit takzvané východní křídlo po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu.

Střelba, výbuchy nebo přelety stíhače. Vojáci ve středu na Libavé dali o sobě hodně hlasitě vědět. Už několik dnů se tam připravují na misi Severoatlantické aliance, která je čeká na Slovensku. "Naše jednotka jako mechanizovaný prapor bude v příštím roce nasazena v mezinárodním prostředí na Slovensku a přesně tohle je výcvik, který tam povedeme," vysvětlil vrchní praporčík 71. mechanizovaného praporu Martin Homola.

Češi této mnohonárodní jednotce velí. Skloubit práci vojáků z několika států aliance dá prý spoustu práce. Pětistovku vojáků na Libavé během týdenního cvičení posílila i stovka vojáků z Rumunska. "Máme k dispozici dvě palebné čety o velikosti osmi minometů a k tomu převelenou rumunskou četu, která je v síle tří minometů," prozradil zástupce velitele minometné baterie Jiří Havelka.

Související obsah

Vojáci ve středu nacvičovali taktický manévr, kterým je pokus o zmatení protivníka v přesile. "Ta operace je určená ke zpomalení nepřítele a vyčerpání ho, aby pak narazil na rumunskou rotu, která je v blokovacích postaveních," sdělil velitel 71. mechanizovaného praporu Libor Tesař.

"Já jsem na každém cvičení a jsem za to rád, protože těch cvičení není v poslední době zase tak moc. Byl covid a různé takové překážky, které znemožňovaly trénink," pochvaloval si možnost znovu trénovat boj v praxi voják Ivan. Po invazi ruských vojsk na Ukrajinu posílilo NATO své jednotky v dalších státech, a to hlavně v Polsku a v republikách v Pobaltí.

jal, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz