Domácí

Průzkum: Češi kvůli drahotě šetří na jídle. Kde jste se omezili vy? ANKETA

Průzkum: Češi kvůli drahotě šetří na jídle. Kde jste se omezili vy? ANKETA
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Inflace se začíná projevovat na kupní síle domácností. Češi proto začínají šetřit, a to například na jídle. Projevuje se to nejen na množství, ale také na kvalitě, tvrdí nový průzkum.

Růst cen se začíná projevovat na kvalitě stravování Čechů. Podle nového průzkumu společnosti Edenred, který vznikl z iniciativy Evropské unie, se nějakým způsobem v jídle omezila více než polovina Čechů. Méně zdravých jídel si dopřává 57 % lidí. Jen 37 % Čechů se pak v jídle naopak omezovat nemuselo.

Graf - růst cen | Zdroj: Edenred

Čtvrtina lidí si pak zdravá jídla dopřává jen zřídka, nebo si je dokonce nemůže vůbec dovolit. Odklon od zdravých jídel přitom může podle odbornice na zdravou stravu z organizace STOB Hany Málkové způsobit celou řadu zdravotních problémů.

"Stále ale existují možnosti, jak se najíst kvalitně za rozumnou cenu. Stojí to ale nějaký čas navíc, který je zapotřebí věnovat plánování jídelníčku a výběru vhodných potravin při nakupování," dodává Málková.

Související obsah

Podle dat společnosti Edenred poklesly také útraty za obědy v českých restauracích, a to vůbec poprvé od covidové pandemie. Lidé utratili v září průměrně o 40 haléřů za jídlo méně než v srpnu. Pokles přitom přišel v době, kdy ceny v restauracích naopak prudce stoupaly.

Společnost Edenred se zabývá především prodejem stravenek a podobných produktů. Výzkumu se zúčastnilo přes 5 700 strávníků a 221 restaurací.

Jídlo přesoluje téměř každá vývařovna či restaurace:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz