Domácí

Za čtyři týdny deset nehod. Podle policie i ŘSD je ale obchvat Chýnova v pořádku

Ještě neuplynul ani měsíc od otevření obchvatu jihočeského Chýnova a už tam došlo k deseti dopravním nehodám. Podle policie i Ředitelství silnic a dálnic je ale obchvat v pořádku a za nehody může hlavně nepozornost řidičů.

Obchvat Chýnova na Táborsku se pro veřejnost otevřel 10. října. Do konce měsíce tam ale došlo k deseti bouračkám. Sedm nehod zavinili řidiči, za další tři mohla zvířata. Zatímco obyvatelé města začínají obchvat považovat za nebezpečný, policie i Ředitelství silnic a dálnic na něm žádnou chybu nevidí.

Například podle mluvčího jihočeské policie Jiřího Matznera mohli za nehody nepozorní řidiči, kteří si při jízdě po silnici, která křížila nový obchvat, neuvědomili, že už je nová cesta v provozu.

Související obsah

​"Zvyk je železná košile. Spousta lidí byla zvyklá, že tam ta cesta nebyla. A najednou jim tam udělali autostrádu, která vede z Tábora na Pelhřimov," vysvětloval Matzner pro TN.cz. Dopravní značení na obchvatu přitom označil za odpovídající.

Předchozí trasa, která vedla přes Chýnov, byla podle mluvčího navíc výrazně nebezpečnější. "Bohužel jsme tam měli v minulosti i tragické nehody," popisoval. Počet nehod na novém obchvatu tak podle něj není významný. "Jde pouze o jednotky případů," sdělil TN.cz

Dopravní nehoda na obchvatu v Chýnově | Zdroj: TV Nova

Takřka stejný pohled na problém má také Ředitelství silnic a dálnic, které bylo investorem stavby. "Silniční obchvat je navržen zcela standardně a splňuje všechny technické normy. V místě je také osazeno veškeré svislé i vodorovné dopravní značení," tvrdí mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

"Problémem může být zejména to, že řada řidičů jezdí po paměti a toto nové dopravní značení prozatím nerespektuje. Při křížení nového obchvatu tak nedají přednost vozidlům na obchvatu," dodala Ledvinová s tím, že velmi podobný problém zaznamenali i jinde.

Související obsah

​Ani místostarosta Chýnova Evžen Zadražil (nez.) si nemyslí, že by byl problém v dopravních značkách. Přesto se domnívá, že obchvat není řešen úplně dobře. "Na ten obchvat se čekalo spoustu let. Místní i řidiči jsou rádi, že tu je," říká Zadražil s tím, že výstavba byla dlouhá léta blokována kvůli problémům s výkupem pozemků.

A právě v tom vidí místostarosta problém. "Ten projekt je starý – možná deset i víc let. Připravoval se ještě za bývalého starosty. V té době nebyl takový provoz, jaký je tam teď, a v současné situaci není řešení toho obchvatu úplně šťastné. Ty křižovatky, které tam jsou, jsou opravdu nebezpečné," sdělil TN.cz.

Další problém vidí Zadražil v tom, že řidiči jezdí po silnici větší rychlostí, než je povolená devadesátka. Spolu s protihlukovými stěnami, které omezují rozhled řidičů při vjezdu na obchvat, jde podle něj o nebezpečnou kombinaci.

Související obsah

​Tento problém částečně přiznává také ŘSD. "Důležité také je, aby řidiči dodržovali předepsanou rychlost. Jednali jsme tedy s policií a požádali je, aby tam alespoň na začátku, než si řidiči zvyknou na změnu, prováděli důsledné kontroly rychlosti," tvrdí mluvčí Ledvinová.

Moc možností, jak udělat obchvat bezpečnější, ale podle Zdražila není. Jednak silnice nespadá pod obec ale pod stát, a jednak kvůli už schváleným parametrům silnice a na to navázaným dotacím není podle něj možné provádět stavební úpravy.

"Jediné, co by nám asi mohlo pomoci, je instalace průjezdových radarů. To ale zase spadá do kompetence Tábora, jakožto příslušného města s rozšířenou působností," vysvětluje Zdražil.

Obchvat v Chýnově komplikuje dopravu. Pár minut po otevření se tam stala nehoda:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz