Počasí

Čeká nás prudké ochlazení. Počasí bude nahrávat dopravním nehodám

Po nadprůměrně teplých dnech se podle předpovědi tento týden výrazně ochladí. Počasí opět přinese mlhy a navíc déšť. A na horách může i sněžit. Obezřetní by měli být hlavně řidiči. Odborníci předpokládají, že se zhoršujícím se podzimním počasím bude nehod přibývat hlavně kvůli mlhám a spadanému listí na silnicích.

Čtyři dny po sobě padaly na jihočeských meteorologických stanicích teplotní rekordy. Na Vysočině v Havlíčkově Brodě dokonce v neděli padl rekord starý 77 let, bylo tam naměřeno třiadvacet stupňů Celsia. Období typické pro pouštění draků připomíná v posledních dnech spíše jaro.

Některé stromy jsou z extrémně teplého počasí natolik zmatené, že už dokonce začaly kvést. "Konec října byl opravdu neobvyklý tím, že k nám proudil poměrně teplý vzduch od jihozápadu, kdy rekordy dosahovaly občas až přes 25 stupňů. Například Vimperk zaznamenal až 26 stupňů. Byla to zároveň nejvyšší hodnota v republice," okomentoval počasí v uplynulých dnech meteorolog z ČHMÚ Daniel Maňhal.

Přitom pro toto období jsou typické denní teploty přibližně 8 stupňů Celsia. Teď nás ale podle meteorologů čeká výrazné ochlazení.

Související obsah

​Teploty se většinou budou pohybovat okolo deseti až patnácti stupňů. Ve čtvrtek mohou klesnout až k 7 stupňům. Počasí bude navíc hodně proměnlivé. Střídat se bude polojasno, zataženo a oblačno. Místy se objeví přeháňky a ke konci týdne i déšť. Na horách navíc doprovázený sněhem. A i tento týden se budou často objevovat mlhy.

Zhoršené počasí bude znamenat problémy hlavně pro řidiče. Už teď odborníci počítají s vyšší nehodovostí. "Mlha nám způsobuje hlavně sníženou viditelnost. Je potřeba používat i světla do mlhy a je třeba počítat s tím, že vzdálenost, na kterou bychom měli umět zastavit, se nám s tou sníženou viditelností zkracuje," apeluje na řidiče jihočeský koordinátor BESIP Václav Kovář.

Pěkně potrápit teď může řidiče hlavně spadané listí, které v kombinaci s deštěm pořádně klouže. Mnohdy víc než samotná námraza.

sei, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

K tématu Počasí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz