Domácí

Podívejte se na příběh vánočního stromu v Praze. Rozsvítí se na konci listopadu

Vánoce se blíží, a proto není divu, že si hlavní město Praha zvolilo svou tradiční vánoční dominantu, která každoročně zdobí Staroměstské náměstí. Letošní vánoční smrk zatím ještě stále stojí v malé vesničce Mlýny, která je součástí obce Kytlice na Děčínsku. Tento rok bude vánoční velikán měřit dokonce pětadvacet metrů a bude patřit mezi ty nejkrásnější.

O letošních Vánocích se hlavní ozdobou Staroměstského náměstí v Praze stane pětadvacetimetrový krasavec, který je tak vysoký, že chaloupka umístěná pod ním není ani vidět. Smrk patří panu Kubicovi z Prahy, který má v Mlýnech chalupu po rodičích. Přihlásit strom do soutěže ale napadlo jeho dceru Valerii. 

"Jednou řekla, tati, ten je krásný. Proto jsem do soutěže poslal fotky a naštěstí to vyšlo. Strom sázel můj táta před 58 lety, když se narodila má sestra," popsal osud majestátního smrku jeho majitel Petr Kubica.

Související obsah

Že mezi šestadvaceti letos přihlášenými stromy vyhrál ten jeho, se dozvěděl před pár dny. Televizi Nova dokonce dovolil, aby s pomocí sousedů strom změřila sama, jeho kmen má obvod 263 centimetrů.

"Strom se mi moc líbí. Jsme nadšení. Podívám se hlavně na to, až ho budou kácet a nakládat, to bude pro mě veliká atrakce," řekl jeden z obyvatel Kytlic. "Je to pro nás čest," připojila se další žena, která v tamní vesnici žije.

Související obsah

Mít svůj strom na Staroměstském náměstí je prestiž nejen pro jeho majitele, ale i pro celou obec. "Až se v Praze vánoční stromek bude rozsvěcet, budeme to všichni sledovat. Možná i trochu zatleskáme a dáme si panáčka," pousmála se nad pýchou obce její zastupitelka Eva Křížová.

Strom se bude kácet v neděli 20. listopadu. "Na Staroměstské náměstí se pak vydá z 21. na 22. listopadu," sdělila TV Nova mluvčí Vánočních trhů na Staroměstském náměstí. Následně se bude zdobit a poprvé se rozsvítí v sobotu 26. listopadu, kdy také začnou Vánoční trhy na Staroměstském i Václavském náměstí.

eska, tn.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz