Šetří celé Česko

Ušetřit můžete i používáním bojleru. Spočítejte si, kolik vás stojí. Kalkulačka

Ušetřit můžete i používáním bojleru. Spočítejte si, kolik vás stojí. Kalkulačka
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Známe to všichni. Zaručeně se zahřejeme jen pod horkou sprchou nebo ve vaně. Ohřívání vody přitom patří k energeticky nejnáročnějším procesům v domácnosti. Ale! Díky správně nastavené teplotě ohřevu můžete ušetřit až několik tisíc korun ročně.

Víte, co lidské tělo považuje za horkou vodu? Běžně se mluví o rozmezí mezi 38 až 44 °C. Přitom mnoho českých domácností vodu v bojleru zahřívá na 60 °C nebo i více, aby ji následně ředili studenou na teplotu optimální pro sprchování. Bohatě proto stačí ohřívat vodu v bojleru na 50 stupňů.

"Když snížíte ohřev vody v bojleru o 10 stupňů ze 60 na 50, ušetříte ročně až několik tisíc korun a na teplotě vody to při jejím používání ani nepoznáte,“ říká Jiří Matoušek, člen představenstva dodavatele energií Centropol.

Přibližme si to na jednoduchém příkladu:

Jestliže běžná čtyřčlenná rodina se 150litrovým bojlerem přehřívá vodu zbytečně na 60 stupňů, obrazně řečeno ročně splachuje do kanálu až 4 500 korun. A to nezapočítáváme vyšší spotřebu studené vody.

Pokud se dospělé děti časem od rodičů odstěhují, 150litrovýbojler je rázem zbytečně veliký. Kdyby ho rodiče nahradili např. 80litrovým, mohou ušetřit až 8 500 Kč ročně.

Spočítejte si, kolik ročně zaplatíte za teplou vodu:

5 tipů, jak ušetřit:

1. Nepřehřívejte

Bojler nastavte na méně než 60 stupňů. Dostačující teplota je 50 stupňů.

2. Nastavte si správnou distribuční sazbu

Pokud ohříváte vodu elektrickým bojlerem, můžete využívat speciální dvoutarifovou distribuční sazbu D25d. To znamená, že osm hodin denně je za distribuci elektřiny účtována nižší cena, takzvaný nízký tarif. Právě v té době se ohřev vody v bojleru automaticky spouští, ale levnější elektřinu odebírají i všechny ostatní elektrospotřebiče v domácnosti, které jsou v daných hodinách v chodu. O tuto distribuční sazbu požádejte prostřednictvím svého dodavatele distributora elektřiny, budete jen muset doložit revizní zprávu o instalaci elektrického bojleru.

Související obsah

3. Zvolte správnou velikost bojleru

Potřebujete odhadnout velikost bojleru? Zajímat by vás měl počet osob v rodině. Počítejte s tím, že průměrná denní spotřeba teplé vody na osobu bývá okolo 50-80 litrů.

4. Upřednostněte sprchu

Vanu plnou teplé vody bychom měli považovat za sváteční odměnu a běžně bychom měli upřednostňovat sprchování, které vyjde až 4x levněji.

5. Buďte co nejblíže zdroji vody

Bojler umístěte co nejblíže koupelně nebo místu, kde chcete teplou vodu odebírat. Čím dále bude místo odběru, tím delší potřebujete trubky, kde se bude držet více vody a bude potřeba více energie k jejímu ohřevu.

Domácnosti začaly šetřit! Spotřeba plynu a elektřiny je o 15 % nižší než loni (10/2022):

TN.cz, MB

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz