Zahraničí

Vrah z americké školy dostal za zastřelení sedmnácti obětí doživotí

Vrah z americké školy dostal za zastřelení sedmnácti obětí doživotí
Nicolas Cruz před soudem, který ho poslal na doživotí za mříže | Zdroj: Profimedia

Soud na Floridě potrestal ve středu masového vraha, který na střední škole v Parklandu v roce 2018 zastřelil 14 dětí a tři zaměstnance, doživotním trestem vězení bez možnosti propuštění. Trest smrti mu porota k rozhořčení pozůstalých odmítla udělit.

Čtyřiadvacetiletý Nicolas Cruz, kterému v době nejhoršího masakru na amerických školách dosud posuzovaných soudem bylo 19 let, dostal sedmnáct doživotních trestů za každého ze zastřelených a sedmnáct za pokusu o vraždu těch, kteří brutální útok přežili se zraněním, uvedla CNN.

Cruz se přiznal, porota po tříměsíčním procesu hlasovala v říjnu o trestu smrti. Pro bylo devět členů, proti tři. Podle floridských zákonů se na hrdelním trestu musí porotci jednomyslně shodnout, informovala agentura AP.

Související obsah

​"Skutečné spravedlnosti by bylo učiněno zadost, kdyby každá rodina tady dostala náboj a svou AR-15,“ řekla podle AP vdova po zastřeleném učiteli. AR-15 je poloautomatická puška, kterou Cruz použil při masakru ve škole, z níž byl kvůli kázeňským přestupkům vyloučen. Zbraň si koupil legálně. Pozůstalí dostali před vynesením rozsudku prostor k vyjádření, vesměs byli rozhořčeni, že unikl trestu smrti.

"Je srdcervoucí, jak někdo, kdo to všechno slyšel a viděl, nedal tomuto vrahovi ten nejhorší možný trest," řekla podle CNN Annika Dworetová, matka 17leté oběti. "Jak všichni víme, nejhorším trestem ve státě Florida je trest smrti. O kolik horší by musel být zločin, aby ospravedlňoval trest smrti?"

Související obsah

​Někteří z nich vyjádřili naději, že ostatní vězni se pomstí za ně, neboť vrazi dětí bývají v káznicích nenáviděni. Cruze označili za nelítostné monstrum, které si nezaslouží žádné slitování. Pozůstalí se rovněž pustili do obhájců, kteří se snažili vraždění omluvit tím, že Cruzova matka během těhotenství holdovala alkoholu.

Cruz po celou dobu nehnul brvou a neprojevil žádné emoce. Trest si odpyká ve vězení v nejvyšší ostrahou.

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz