Zajímavosti

Bitva o památník skřítka Dobbyho. Další ponožku už nedostane

Fanoušci slavné kouzelnické ságy o Harrym Potterovi si můžou oddychnout. Úřady totiž nakonec nezruší hrob oblíbeného domácího skřítka Dobbyho na jedné z velšských pláží, kde se natáčela jeho filmová smrt. Lidé na místě vzdávají skřítkovi už léta hold darovanými ponožkami, které však v okolí dělají nepořádek a podle ochránců přírody ničí místní ekosystém.

Jedna z nejsmutnějších filmových scén, která se navždy zapsala do srdcí fanoušků Harryho Pottera. Skřítek Dobby v ní zemřel na pláži poté, co trojici kamarádů na poslední chvíli zachránil ze spárů stoupenců Lorda Voldemorta.

Skřítkův hrob vykopal kouzelník Harry na úseku pláže Freshwater West Beach. Tam se už více než deset let sjíždějí skalní fanoušci, aby věrnému příteli Harryho Pottera vzdali hold. To dělají jak jinak než darovanou ponožkou, pomocí které Harry ve škole v Bradavicích Dobbyho osvobodil.

Jenže podle velšských úředníků hromada ponožek, kusů oblečení a dalších suvenýrů škodí ekosystému. Předměty se totiž mohou snadno dostat do trávícího traktu ptáků nebo ryb. Ochránci životního prostředí proto po osmiměsíčním pozorování vyzvali ke zbourání památníku.

Související obsah

Nakonec ale rozhodli, že hrob slavné filmové postavy zůstane zachován, ale pod jednou podmínkou. U místa, které označuje dřevěný kříž, nesmí zůstat žádné dárky.

"Památník Dobbyho ve Freshwater West zůstane lidem v nejbližší době k dispozici. Žádáme ale návštěvníky, aby při návštěvě památníku pořizovali pouze fotografie. Předměty, jako jsou ponožky nebo úlomky barvy z oblázků, by se mohly dostat do mořského prostředí a potravního řetězce a ohrozit volně žijící živočichy," řekl asistent ředitele organizace National Trust Wales Jonathan Hughes.

pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz