Domácí

Stovky mrtvých ryb na Nymbursku. Rybáři jsou zoufalí, situaci řeší hasiči

Stovky mrtvých ryb našli rybáři v jezeře Sadská na Nymbursku. Situace se prý opakuje každoročně. Letos by ale na vině nemusela být změna počasí jako v minulých letech. Podle tamních hasičů mohly masivní úhyn ryb způsobit fekálie.

Rybářům na Nymbursku se naskytl strašlivý pohled. Ryby z jezera Sadská se začaly stahovat ke břehům a lapat po dechu. Přibližně 200 z nich zemřelo. Na vině je pravděpodobně změna počasí.

"Když se prudce ochladí, rybám dojde kyslík," vysvětlil na dotaz redakce TN.cz jeden z tamních hasičů, který u případu zasahuje. Situaci nezlehčuje ani to, že na dně jezera údajně hnije listí z okolních stromů.

Související obsah

​"Příčinou je pravděpodobně teplotní stratifikace a cirkulace vody v podzimním období spojená s úbytkem kyslíku v jednotlivých vrstvách vodního sloupce. K tomuto jevu dochází na jezeře Sadská každoročně," potvrdil předseda nymburské pobočky Českého rybářského svazu David Hrstka.

Změna počasí ale nemusí být jediným viníkem. "Při bližším zkoumání byly cítit fekálie. To znamená, že místní chataři je pravděpodobně vypouští na zahrady. To by mohlo mít taky dopad," dodává hasič. Jedná se ale o předběžný odhad.

Rybáři i hasiči jsou ze situace, která se opakuje každý rok, zoufalí. Problém každoročně řeší provětřením vody čluny. Nic víc prý dělat nemůžou. O hromadících se rybách rybářský svaz dostal informaci v úterý.

"Voda byla okysličována pomocí motorových člunů. Tato událost se znovu opakovala v průběhu následujících dnů, znovu došlo k okysličování. Poslední monitoring proběhl dnes (v sobotu, pozn. red.) v dopoledních hodinách, kdy byla situace vyhodnocena jako uspokojující s nálezem minimálního počtu uhynulých ryb," uvedl Hrstka. Situaci podle něj budou monitorovat nadále.

Jezero se nachází nedaleko města Sadská u řeky Labe asi 20 minut jízdy od Prahy. Je domovem několika druhů ryb všech velikostí a patří do celorepublikového seznamu rybářských revírů.

Vandalové poškodili stavidlo a vypustili rybník. Ohrozili desetitisíce malých kaprů:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz