Domácí

Úspěch českých vědců: Metoda může pomoci vyléčit Parkinsonovu nemoc

Vědci z ČVUT v Praze spolu s neurology z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy jsou blíž k léčbě dosud neléčitelné Parkinsonovy choroby. Vyvinuli metodu, díky níž jsou schopní rozeznat příznaky podstatně dřív než neurologové v ordinacích. Ve světě už za objev sklízí první úspěchy. Jen v České republice nemocí trpí minimálně 50 tisíc lidí.

Pacient dostává mikrofon, jeho obličej snímá videokamera. Tak vypadá vyšetření, které se skládá z několika řečových úloh a trvá zhruba půl hodiny. Další den pak zabere analýza obrazových a zvukových záběrů. 

"Detekujeme jednotlivé markery, které popisují pohyby obočí, očí, horního a dolního rtu," vysvětlil výzkumný pracovník elektrotechnické fakulty ČVUT Michal Novotný.

Související obsah

Počítač následně vyhodnocuje pacientovu mluvu. Vše porovnává s databází stovek zdravých lidí a stovek nemocných lidí v raném stadiu nemoci. "Tato metoda je průlomová v tom, že to, co hodnotí pomocí počítačového systému, doktoři posuzují subjektivně. Přesnost je proto lepší než od neurologa," řekl lékař z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Petr Dušek.

Parkinsonova choroba je neléčitelná a její příčina je neznámá. "Jsme schopni do mozku dodat, co tam chybí, ale nedokážeme nemoc zpomalit nebo ji zastavit. Mezi úplně první příznaky patří ztráta čichu či zácpa," vysvětlil neurolog Petr Dušek. Příznaky však nastanou deset a více let předtím, než lidé neurologa vůbec vyhledají.

Související obsah

"Začala jsem zvedat nohu jen velmi málo a zakopávala jsem, plus se mi objevil třes," popsala příznaky pacientka Marie, která chorobou trpí. Metoda vědcům dává naději na průlom v léčbě. Budou se snažit vytvořit skupinu pacientů, jež bude v prvotním stupni onemocnění, díky čemuž možná nemoc porazí. Včasná diagnóza je zcela klíčová.

"Věříme, že by metoda mohla mít efekt na zpomalení nemoci," prohlásil Petr Dušek. Cílem výzkumu je všechny tyto poznatky převést do jednoduché aplikace v mobilním telefonu, která bude umět Parkinsonovu nemoc odhalit třeba z toho, jak lidé telefonují.

Rakovina plic je na vzestupu, podívejte se na její příznaky:

eska, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz