Zahraničí

Záhada yettiho konečně vyřešena. Expert řekl, co doopravdy děsí lidi v horách

Záhada yettiho konečně vyřešena. Expert řekl, co doopravdy děsí lidi v horách
Tibetský medvěd hnědý, ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Nepálský vědec Madhu Chetri se domnívá, že vyřešil záhadu bájného sněžného muže z podhůří Himálají, který je známý jako yetti. Na základě popisu tamních obyvatel a fotografií, které pořídil, tvrdí, že jde o tibetského medvěda hnědého.

Slyšel o něm každý, ale nikdo ho neviděl. Pro obyvatele Nepálu a Tibetu je yetti součástí nejen mytologie, ale i životního prostředí. Dovedou ho popsat, turistům ukážou i jeho stopy nebo místo, kde hledal potravu. Před obávaným sněžným mužem varovali i Madhu Chetriho, vědce z nepálské nevládní organizace působící v oblasti ochrany přírody.

Vědec se ale rozhodl, že záhadě přijde na kloub. V roce 2007 poprvé spatřil tvora, o kterém si myslí, že je mylně považován za yettiho. Pomocí fotopastí se mu ho podařilo vyfotografovat o šest let později. A nyní zveřejnil studii, která se fenoménu sněžného muže věnuje komplexně. Tím tvorem je tibetský medvěd hnědý, informoval portál The Mirror.

Související obsah

​​"Místní lidé, zejména kočovné rodiny, mi několikrát ukázali vzorky chlupů a stopy tibetských medvědů hnědých na pastvinách ve vysokohorských oblastech s tím, že patří yettimu. V Horním Mustangu jsou také vidět díry po vyhrabávání himalájských svišťů, což lidé rovněž připisují sněžnému muži. Tito hlodavci jsou však oblíbenou pochoutkou právě medvědů tibetských," vysvětlil Chetri.

Podle webu LADbible někteří obyvatelé Nepálu tvrdili, že stvoření připomíná lidskou bytost, ale je zhruba dvakrát větší. "Pro tibetské medvědy je typické, že když si všimnou něčeho zajímavého, tak chodí po dvou. V Nepálu žije jen málo jedinců tohoto druhu, setkání s ním je velice vzácné," uzavřel vědec.

V Rusku před čtyřmi lety údajně spatřili yettiho:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz