Domácí

Obyvatelé Rokytnice se konečně dočkali. Firma obnovila dodávky tepla

Společnost Ekoenergy Moravia v úterý po 21. hodině obnovila v Rokytnici v Orlických horách dodávky tepla, které kvůli sporu s městem o cenu v sobotu zastavila. Bez tepla se ocitlo asi 350 domácností, škola a ústav sociální péče. Celkem se odstávka v dvoutisícovém městě týkala zhruba poloviny lidí.

Ve městě žijí dva tisíce obyvatel a problémy s teplem měla polovina z nich. Výpadek se dotkl i základní školy nebo ústavu sociální péče. 

Problém vznikl kvůli sporu města s teplárnou. Její provozovatel tvrdil, že ceny nepokryjí náklady na výrobu. Topí se totiž dřevními peletami a ty několikrát zdražily. Na jaře sice vznikla dohoda, že dojde ke třetinovému navýšení ceny, ale podle dodavatele ceny dál rostou.

V pondělí večer společnost Ekoenergy Moravia předložila městu nabídku, že chce za jeden kilojoule tepla 386 korun. S tím, že město bude dodávat palivo. Starosta města s tím ale nesouhlasil, proto z dohody sešlo. Další jednání bylo naplánované na úterní večer.

Související obsah

"Pokud se na něčem dohodneme a bude smlouva, ještě dnes to spustíme," prohlašoval v úterý vpodvečer ředitel společnosti Luděk Koch. Dodal, že existuje předběžná dohoda na ceně, za kterou bude firma teplo vyrábět. Pelety na vytápění by mělo obstarat a zaplatit město. 

A v úterý večer skutečně k dohodě došlo. Město nakonec na pondělní návrh společnosti Ekoenergy Moravia přistoupilo. Ta má ale podle Českého rozhlasu platit jen do konce letošního roku. Do té doby by se měly obě strany domluvit na další smlouvě, která by pokryla dodávky tepla i na další roky.

Starosta Luboš Michalec ale krátce před jednáním veřejně označil postup firmy za "nezodpovědný, alibistický a věci neprospívající". Tvrdí, že již v březnu byly připraveny nové smlouvy k podpisu, které reagovaly na navýšení ceny paliva, firma je ale prý odmítala uzavřít. 

Související obsah

Rodiče do školy nosili přímotopy

V místní základní škole se učí 200 žáků, rodiče už do budovy přinesli několik přímotopů. Aby se děti zahřály, měly ve výuce pravidelné přestávky a věnovaly se rozcvičce, aby neprochladly.

Podobná situace nastala i v domě seniorů, kde se podařilo rozmístit 30 přímotopů. Žijí tam lidé s duševním onemocněním, takže ošetřovatelé měli starost navíc. Kromě práce se provádějí ještě pravidelné kontroly, aby se například nestalo, že klienti odloží na zařízení oblečení a vznikne požár.

Bez tepla bylo v obci celkem 350 domácností, někde teplota klesla pod 18 stupňů Celsia. Lidé si tedy ve velkém pořizovali přímotopy.

K tématu se vyjádřila také ekonomka Jana Matesová:

kdu, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz