Zahraničí

Čína se připravuje na válku, oznámil její prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching nařídil armádě připravit se na válku. Oznámil to v úterním projevu s tím, že prvním krokem bude rozšíření výcviku a navýšení vojenské kapacity. Bezpečnostní situace je podle něj nestabilní.

Čína začíná s přípravami na válečný konflikt. Armádu je potřeba posílit, prohlásil v úterý prezident nejlidnatější země světa Si Ťin-pching. Její velení na tom má začít pracovat s okamžitou platností.

Informovala o tom čínská státní agentura Xinhua. "Bezpečnostní situace Číny je nestabilní a nejistá. Úkoly, kterým bude čelit čínská armáda, budou obtížné. Musí tak věnovat veškerou energii na přípravu k boji," zdůvodnil Si Ťin-pching nařízení.

Podle něj svět prochází nejrychlejšími a nejhlubšími změnami za posledních 100 let. Už na říjnovém sjezdu Komunistické strany Číny se její předsednictvo usneslo na tom, že modernizace vojenských struktur musí probíhat intenzivněji.

Související obsah

Oznámení Pekingu přichází v době, kdy Rusko válčí s Ukrajinou a každým měsícem vzrůstá napětí mezi Moskvou a Západem, který stojí na straně Kyjeva, upozornila agentura Reuters.

Si Ťin-pching nekonkretizoval, s kým by Čína mohla válčit. Americký ministr zahraničí Antony Blinken ale minulý týden varoval, že by mohla brzy zaútočit na Tchaj-wan, jehož území si dlouhodobě nárokuje.

Čína si po světě zřizuje nelegální policejní stanice. Mají být i v Česku:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz