Domácí

V Praze se zastupitelé pořád nedohodli. Městu hrozí i stopnutí investic

Už přes měsíc trvá patová situace při vyjednávání o budoucím vedení Prahy. Na nové koalici v hlavním městě se zastupitelé zatím nedohodli, a to i přesto, že před týdnem už měli ustavující schůzi. Pokud se nedohodnou, hrozí Praze stopnutí investic.

Každá ze stran prosazuje vlastní variantu, jak by měla vláda v hlavním městě vypadat, a odmítá z ní ustoupit. Ve středu se kvůli tomu sešli předsedové zastupitelských klubů SPOLU pro Prahu, Piráti a STAN, schůzka ale posun v jednání o koalici nepřinesla.

Praha je přitom poslední z měst, kde povolební vyjednávání nikam nevedou a o novém vedení stále není jasno. První zastupitelstvo už proběhlo, ale bylo přerušeno, znovu zasednout by měli zastupitelé za dva týdny. Koalici SPOLU se ale nelíbí, že dosluhující rada prý po volbách rozhoduje o zásadních věcech.

"Chování rady bylo před zastupitelstvem téměř nepochopitelné. Člověku se stále zdá, že nechápe, že volby nevyhrála a už by neměla rozhodovat nic kromě nezbytných věcí, jestli se bude svítit a topit," řekl ve středu v pořadu Napřímo předseda pražské ODS Marek Benda.

Související obsah

Dosavadní primátor Zdeněk Hřib (Piráti) je ale přesvědčený, že jednání blokuje koalice SPOLU. "Já bohužel nevidím ze strany SPOLU, že by usilovala o to, aby ta koalice skutečně vznikla a aby si s námi sedla k jednacímu stolu. Místo toho nám posílá vzkazy přes média, já tento postup opravdu nechápu," prohlásil.

Aliance stability Pirátů a Prahy sobě ve čtvrtek nabídla koalici SPOLU složení nové pražské rady, a to v poměru pět členů rady pro SPOLU, pět členů pro Alianci stability a jedno místo pro hnutí STAN. Toto řešení prý proporčně koresponduje s výsledkem voleb.

kdu, TN.cz

Komunální volby 2022

Komunální volby, tedy volby do zastupitelstev obcí, měst a městských obvodů, proběhly v pátek 23. a v sobotu 24. září 2022 společně s volbami do Senátu.

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz