Šetří celé Česko

Sušička na prádlo může dost vysušit i vaše konto. Jde o tisíce ročně

Sušička na prádlo může dost vysušit i vaše konto. Jde o tisíce ročně
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Sušička je skvělý vynález. Ocení ji především všichni majitelé malých bytů a ti, které nebaví žehlit prádlo. Sušička je ale zároveň jedním z největších žroutů elektřiny v domácnosti. Ukážeme vám, že vás její pravidelné používání může přijít opravdu velmi draho.

Průměrná menší česká domácnost zapíná sušičku 2krát až 3krát týdně. Jen výjimečně je to ale nezbytně nutné, například proto, že už opravdu nemáte co na sebe. Například sušení na sušáku bude sice trvat déle a sušák vám může doma překážet, ale na výdajích za elektřinu rozhodně dost ušetříte. Zvlášť pokud vaše sušička už něco pamatuje.

Ukažme si to na jednoduchém příkladu. Čtyřčlenná rodina suší veškeré prádlo ve starší odvětrávací sušičce 5krát týdně. Kdyby ji vyměnila za nový typ, ideálně kondenzační s tepelným čerpadlem, může snížit náklady na sušení prádla o více než 6 000 korun za rok. Když navíc bude 1/3 prádla sušit na sušáku, mohou se úspory přiblížit až k hranici 7 000 korun ročně.

Související obsah

​"Pokud se doma bez sušičky neobejdete, rozhodně si pořiďte novější typ kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem. Taková spotřebuje až o polovinu méně energie než její starší předchůdkyně. Sušíte-li opravdu často, investice se vám může vrátit klidně za pouhý rok," upozorňuje Jiří Matoušek, člen představenstva dodavatele energií Centropol.

​Jestli to dispozice vašeho bytu umožňuje, kupte si samostatnou sušičku. Kombinované elektrospotřebiče, jako je i pračka s integrovanou sušičkou, mají mnohem vyšší spotřebu vody i elektřiny. A na závěr jedna rada: dávejte do sušičky prádlo řádně odstředěné, výrazně tím zkrátíte dobu sušení.

Muž ukázal, že většina lidí pere špatně:

TN.cz, MB
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz