Zahraničí

Zemřel zpěvák Abraham. Jeho nejslavnější hit si brouká každý

Zemřel zpěvák Abraham. Jeho nejslavnější hit si brouká každý
Zemřel zpěvák Vader Abraham | Zdroj: Profimedia

Hudební scénu těžce zasáhla zpráva o smrti nizozemského zpěváka Pierra Kartnera, který vystupoval pod uměleckým jménem Vader Abraham. Nesmazatelně se zapsal i do historie české muziky, jeho největší hit totiž přezpíval Jaromír Mayer. Abrahamovi bylo 87 let.

Kdo by neznal písničku Hospůdko známá od Jaromíra Mayera, druhého manžela Evy Pilarové. Málokdo už ale ví, že Mayer vycházel ze skladby Het Kleine Café Aan De Haven (Malá kavárna u přístavu) od nizozemské legendy Vadera Abrahama.

Abraham, vlastním jménem Pierre Kartner, v úterý zemřel, píše portál oe24. Poslední roky života strávil v ústraní v nizozemské Bredě. Bylo mu 87 let.

Jeho poznávacím znamením se stal plnovous a buřinka. Vystupovat začal už v roce 1962, hitparády ale dobyl až v průběhu 70. let písničkami ke známým animovaným pohádkám Šmoulové. Za celou kariéru napsal přibližně 1 600 skladeb a prodal přes 25 milionů desek.

Související obsah

Abrahamův největší hit nepřezpíval jen Mayer, coververzí vzniklo více než 200. Mimořádně populární byl nejenom v rodném Nizozemsku, ale také v Belgii a všech německy mluvících zemích, uvedl list ZDF.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz